Начало » Важно за фермера » Пчеларство
19.09.2024 г.

Пчеларите в Кюстендилско изпращат изключително тежка година

Горещото време натисна добивите, украинският мед подбива цената на родния
Пчеларите в Кюстендилско изпращат изключително тежка година

В Кюстендилско годината беше изключително тежка и за пчелите, и за пчеларите, заяви в интервю за Българската телеграфна агенция Тихомир Стоицов, председател на браншовия пчеларски съюз „Пчела"-Кюстендил. По думите му основната причина за ниския добив на мед в региона са неблагоприятните метеорологични условия. Той изтъкна, че единственото положително нещо за пчеларите през годината е това, че пчелните семейства са успели рано да сменят зимните с пролетните пчели, което е довело до бързо развитие на семействата.

Председателят на браншовия съюз посочи, че растенията са започнали да цъфтят с около месец по-рано от обичайното, а когато пчелите е трябвало да се развиват в овощната паша, семействата са били много силни, но времето не е позволило да я усвоят. След това в периода на акацията, която е първата стокова паша, времето е било дъждовно, което е предизвикало роево настроение в семействата.

„Колегите с по-малко семейства и които имаха възможност да ги проверяват на 7-8 дни, успяха да ги запазят в работно състояние и не допуснаха да излети рой, а тези, които имат повече или нямат тази възможност, тъй като пчелините са отдалечени, пуснаха доста роеве, това отслаби допълнително семействата", обясни Стоицов, според когото месеците май и юни са били тежки за пчели и пчелари. Той подчерта, че след този период с повишаването на температурите растенията са спрели да отделят нектар, което е довело до прекратяване на яйценосната дейност на майките в голяма част от пчелните семейства. Това се е отразило негативно на семействата и добивите на мед в област Кюстендил.

„В районите, където периодично падаха някакви, макар и краткотрайни дъждове, колегите успяха да съберат добиви, близки до нормалните за нашия регион, между 5 и 10 кг, а в другите, където дъждовете липсваха и особено в полските райони, там добивите са между 0 и 3-4 кг, което е трагедия", сподели председателят на съюза.

По думите му породата пчели, която се отглежда в България, не е пригодена за горещите условия, каквито бяха през това лято. Пчелите са еволюирали и са се пригодили към даден регион, към климата, влажността и към времето на отделяне на нектар от растенията, и когато се получи такава аномалия със засушаване за месец или повече, нектарът в растенията спира, а пчелите се стараят да оцелеят като семейство. Те спират отглеждането на млади пчели, за да остане храна за колонията.

Според Стоицов в такава ситуация пчеларят няма какво да направи, освен да се надява, че следващата година ще е по-умерена и с нормални превалявания. Той съобщи, че вече много пчелари се отказват и продават не само семействата, а целите пчелини заедно с инвентара за обслужването им. По думите му пчеларството се превръща в скъпо хоби. Подържат стопанствата си само тези, които са успели да получат финансиране по програма на Държавен фонд "Земеделие".

В момента цената на меда е ниска, каза председателят на съюза. По негови данни буркан мед се продава около 15 лв., но купувачите са малко, a цената им се струва висока. Той разказа, че има търговци, които купуват мед от други краища на страната, където пък пчеларите имат проблеми с реализацията на произведения мед, а цената на едро е около 3,50 лв.

По думите му една от причините търговците да не изкупуват български мед на едро е вносът на мед от Украйна. 

Като решение на проблемите за българския пчелар Стоицов предлага сдружаване, минимизиране на разходи и по-добър маркетинг. Той определи участието в изложения и базари на производителите с по-малки пчелини като удачен вариант за реализация на продукцията. Според него възможността за личен контакт между крайния потребител и пчеларя изгражда доверие. 

Пчеларите в Кюстендилско изпращат изключително тежка година
8272
 

Последни материали
Виж
Унивок® – Ново активно вещество и иновативна формулация за защита на житни култури
Определена е ставката за обвързано подпомагане за протеинови култури за 2024 г.
Определена е нова по-висока изкупната цена на пресен черен чай в Турция
През 2024 г.
Обединеното кралство е основният партньор за износ на селскостопански стоки от ЕС
Лесотехнически университет
Аржентинският опит в no till земеделието ще бъде представен на 16 май в София
Продажбите на пестициди в ЕС са намалели с още 9% през 2023 г.
Свързани материали
Виж
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
11 626 ха са заявили 337 стопани в Кюстендил по Кампания 2025
Над 40 площадки за борба с градушките ще има в областите Кюстендил и Перник
Температурните аномалии са уморили летните пчели без време
Пчеларите в Кюстендилско отчитат висока зимна смъртност сред пчелите
Съставени са 104 акта и са наложени глоби за 2500 лева
Над 4100 проверки в горите са извършени в Кюстендилско за тримесечие
25 млн. дка обработваема площ в страната се защитава в момента от градушки
Областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас също ще имат противоградова защита
За безстопанствен добитък ще бъдат проверени и останалите 8 общини в региона
Откриха десетки нерегистрирани животни в обекти и пасища край Кюстендил
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини