Начало » Новини » Страната
24.10.2024 г.

Пилотно внедряват и у нас наземни генератори за борбата с градушките

Обмяна на опит
Пилотно внедряват и у нас наземни генератори за борбата с градушките

Снимка: Министерство на земеделието и храните

Министерството на земеделието и храните предвижда да внедри наземни генератори със сребърен йодит по време на активната противоградова защита. В две зони на територията на страната, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ, ще бъде изградена мрежа от генератори. Новината беше съобщена от заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов при вчерашната среща с Клод Берте, директор на Националната асоциация за изследване и борба с атмосферните бедствия (АНЕЛФА) във Франция и със специалиста от идпанския университета в Леон проф. Хосе Луис Санчес. На срещата присъстваха и представители на държавни институции, научни и браншови организации в сектор земеделие.

За целта страната ни проучва опита и на останали държави, приложили този ефективен защитен метод. По време на срещата Клод Берте и проф. Луис Санчес представиха френския и испанския опит в борбата с градушките чрез използването на генераторите. Този метод, одобрен от Световната метеорологична организация, се използва успешно във Франция и Испания в зони, където въздушното пространство е ограничено, което прави традиционните ракетни и самолетни методи неприложими.

Опитът показва, че има до 40% намаляване на енергията на градушката, която е пряко свързана с пораженията върху земеделската продукция. Освен това, методът е по-икономичен и лесен за внедряване, тъй като не изисква високо квалифициран персонал и може да се използва в урбанизирани зони без ограничения на въздушното пространство.

Заместник-министър Капитанов информира, че в МЗХ е сформирана работна група, която работи в тясно сътрудничество с Националния институт по метеорология и хидрология и други институции, ангажирани с борбата срещу градушките. Експертите отчитат настъпилите климатични промени и зачестилите екстремни природни явления.

Той съобщи също, че се предвижда изграждането на нови полигони и ракетни площадки в областите, които понастоящем не са защитени чрез ракетния метод. „Планираме изграждането на 25 нови ракетни площадки, които ще разширят обхвата на съществуващите командни пунктове. Освен това, ще създадем и нова защитавана зона с 28 ракетни площадки“, обясни Капитанов.

Заместник-министърът благодари на директора и експертите от АНЕЛФА за споделения опит и добри практики, като изрази надежда и за напред тясното сътрудничество в областта на противоградовата защита ще продължи.

В рамките на визитата си у нас Клод Берте и проф. Санчес ще посетят командни пунктове и ракетни площадки от системата на ИАБГ.

Пилотно внедряват и у нас наземни генератори за борбата с градушките
1204
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Обмяна на опит
Капитанов: България би могла още от 2025 г. да въведе наземни генератори срещу градушките
Прогнози
Вятърната енергия може до достигне 30% от световното производство на ток през 2050 г.
Еколозите
Случаят „Калиакра” влезе в Европейския съд, но унищожаването на уникалното място продължава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини