Начало » Новини » Страната
01.07.2024 г.

Инвестициите в борбата с градушките излизат по-евтино от плащането на обезщетения

Без изваляване на облаците румънците ни крадат дъжда почти без пари
Инвестициите в борбата с градушките излизат по-евтино от плащането на обезщетения

Имаме нужда нашите политици да бъдат визионери и да гледат не за следващата година или по-следващата, а да осъзнаят, че живеем в променящ се свят и да имат представа какво ще се случи след 10 години. Оказа се, че сме богата държава, плащаме по 30 млн. лв. обезщетения за щетите на земеделските производители от градушки, а не отделяме 10-12 млн. лв. на година за противоградна защита, заяви адвокатът по земеделско право Пламен Абровски в интервю пред Българското национално радио. Двамата с Димитър Иванов, специалист по противоградна защита, коментираха в предаването „Преди всички“ проблема с контрола на валежите и градушките у нас, нанасящи поражения на земеделците.

„Искрено се надявам на 4-годишно управление, защото държавата има нужда от стабилно управление. Трябва да се определят няколко национални приоритета, субсидиите ще ги има и догодина, и догодина ще се засява, въпросът е как ще искаме да изглежда ситуацията“ тогава, каза Абровски.

Той обясни, че съществуващата система на противоградна защита у нас не е морално остаряла, била е създадена към 80-те години в северозападна и югоизточна България, където е имало изглед за градушки. „В момента имаме условия за градушки в територии, в които са падали но рядко", изтъкна обаче експертът.

„С изграждането на нови 24 площадки към съществуващите северозападна и югоизточна ще се разшири обхватът. Говорих със строителите от 2018 г. и те казаха, че една струва 50 хил. лв. и държавата няма проблем да извади милион и половина“, посочи той. Абровски обаче предупреди, че е „назрял моментът да преосмислим противоградовата си концепция като държава.

„Хубаво е да започнем да работим с облаците, преди да станат градоносни, на два етапа. Първият е в сезона на градушките – контролирано изваляване, и вторият е в есенно-зимния сезон. Трета година се правят експерименти с ранно изваляване", съобщи той. По думите му в съседна Румъния успяват да извалят облаците, а у нас още не.

„Румънците ни крадат дъжда, и то почти без пари", категоричен е експертът. „Абсурдна е ситуацията – имаме учените, имаме парите и гледаме как се прави в Румъния. Тези 10-12 млн, лв. на година са смешни за борба с градушките на фона на изплатените обезщетения“,  подчерта той.

Димитър Иванов, който е специалист и работи с колеги от Румъния, където успешно се справят с предотвратяване на градушките, отбеляза, че е част от група, която провежда противоградова защита по самолетен способ в югоизточна България. „Въздейства се изкуствено и се обхващат засушаванията, като се опитваме да помогнем да се увеличат валежите от облаци, от които не вали или съвсем малко. Както каза адв. Абровски, работата по тези облаци е през есента и зимата, когато може да се постигне валеж. За да се приложи, е необходимо експериментален период, отнема няколко сезона, работи се и в лабораторни условия, но всеки район е климатично различен", обясни Иванов.

Според него не става дума за пари, а за промените на климата, засушаванията стават по-чести и с това ще се борим и трябва да има човешка намеса, за да се намалят последиците. Това „касае водни запаси, земеделие, туризъм, общини“, изтъква той.

„Работя в България с колеги в Румъния. Надяваме се, че институциите, които се занимават с водни запаси и земеделие, ще дадат възможност да се организира експериментален период, както и през зимата. Имаме контакт с министерство на земеделието, имат положително отношение, трябва да се работи с метеоролозите в НИМХ, за да се направи адекватна програма за нашите условия“, смята експертът.

Инвестициите в борбата с градушките излизат по-евтино от плащането на обезщетения
3162
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Обмяна на опит
Капитанов: България би могла още от 2025 г. да въведе наземни генератори срещу градушките
Обмяна на опит
Пилотно внедряват и у нас наземни генератори за борбата с градушките
Приоритет на МЗХ е управлението на кризите и неблагоприятните климатични явления
НИМХ
След жегата жълт код за бури в 13 области от страната
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 юли 2024 година
Прогнозираните валежи ще помагат на изпадналите в топлинен стрес култури
В момента тези близо 8 декара се водят общинска нива
В Садово искат възстановяване на ракетна площадка за борба с градушките
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини