След раздвижването на пазара, когато цените на маслодайния слънчоглед тръгнаха леко да се покачват, земеделците реагираха с активни продажби, като сделките за тон се сключват по 900 лева или малко над този праг. Това съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов, коментирайки пазара на зърно и ситуацията с есенната сеитба.
„Колегите имат спешна нужда от свеж финансов ресурс, защото за разлика от останалите сектори те разчитат основно на успешната и бърза реализация на продукцията. Обезщетенията за войната в Украйна са минимални и по никакъв начин не покриват сериозните разходи на зърнопроизводителите за сеитбата, затова и доходите ни силно зависят от борсовите цени“, добави Проданов.
Самата есенна кампания протича нормално, тъй като първите дъждове напоиха поне повърхностните слоеве на почвата. Силното притеснение на фермерите обаче идва от липсата на икономически значими валежи ведната след сеитбата, защото в подпочвената дълбочина липсва влага, необходима за развитието на пшеницата. „Ако до 10-15 дни не падне дъжд, посевите трудно биха израснали, за да укрепнат. Без тази влага те трудно биха преживели ниските температури през зимата“, обясни още фермерът. Тези притеснения се задълбочават и от факта, че че вече пети ден сутрешните температура са под нулата и дори пшеницата да поникне, тя трудно ще израсте, за да стигне до фаза братене преди началото на големите студове.
Колкото до разходите тази есен, примката с високите цени малко се разхлаби и за разлика от миналата година цените на торовете и горивата леко паднаха. Все още обаче е рано браншът да се радва на ниска себестойност, защото, сушата продължи, добивите и следващата година ще бъдат ниски. А това означава пореден срив на доходите, заключава Проданов.
Това, което на този етап зависи от самите земеделци е, че всеки от тях се стреми да въведе онази технология в производството, която би осигурила добри добиви при продължаващата суша. „Всеки от нас търси алтернативи, включително и в напояването. Но всички ние сме изключително зависими от държавата и е въпрос на национален диалог, който трябва да се проведе след изборите“, посочи още председателят на НАЗ.