Малко животновъди знаят, че, ако искат да получават държавни помощи или подкрепа по линия на европейските фондове, трябва да спазват елементарни правила, свързани с маркирането на техните животни, дори с регистрацията на самите стопанства. Защото, ако фермата ви не е вписана в регистрите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), не само че нямате право на субсидии, но ще ви бъдат наложени и глоби. По време на проведените информационни срещи за промените в нормативната уредба за 2024 г. представители на БАБХ и Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) подробно разясниха санкциите, които се налагат при неспазване на българското и европейско законодателство.
Примерно, ако отглеждате животни не само за собствено задоволяване, но и за пазара, вие задължително трябва да имате регистрация в агенцията по храните, защото тя е органът, който следи дали стадото ви е здраво, а произведените от вас продукти не застрашават здравето на потребителите. В случай, че нямате регистрация, БАБХ няма да изземе вашите животни, но вие не може да получавате и подпомагане по Стратегическия план или другите форми на държавна подкрепа.
Другото важно условие, разписано в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, е, че всяко отглеждано от вас животно трябва да притежава ушна марка, така наречената идентификация. Тази марка позволява на контролните органи да издирят собствениците в случай на нарушения. Примерно, ако безстопанствени животни, които нямат ушни марки, навлязат в чуждо поле на паша, кметовете на населените места имат право да конфискуват тези „нарушители“ и впоследствие да ги продадат на търг.
Ако обаче животните (коне, крави или овце) са хванати незаконно да пасат в чужда нива и имат ушни марки, тогава от БАБХ налагат санкции на техните собственци, посочи Георги Чобанов от БАБХ. Според законодатеството животните задължително трябва да имат пастир, когато са извън оборите. По Закона за опазване на селскостопанското имущество кметовете на населените места имат право да конфискуват немаркираните животните, незаконно пашуващи. В случай, че те имат ушни марки, ги предават на БАБХ, които глобяват фермерите.
От БАБХ съветват фермерите да не оставят животните си без пастир, защото има опасност те да излязат същ по пътищата и да предизвикат пътно-транспортни произшествия. В случай, че шофьор прегази крава или друго животно, отговорността за катастрофата носят не само шофьорът, но и собственикът на животното, който е допуснал стадото да бъде без пастир. Обобщено казано, фермерите губят много, ако оставят стадата без надзор, като при катастрофа, предизвикана от безстонапствена крава, глобите за фермерите се движат между 15 и 20 хиляди лева.
Преди две години в едно от селата около Златоград хората масово изклаха животните си, след като шофьори-джигити, движещи се с бясна скорост, не са могли да реагират при появата на животни по пътя, и са катастрофирали. По закон основната вина за появата на животни по пътищата е на техните собственици, а не на безрасъдните шофьори, и това накарало местните хора да се откажат от животновъдството.