Днес се навършват116 години от обявяването на България за независима държава.
Честванията на Независимостта във Велико Търново започнаха в църквата „Св. 40 мъченици", където на 22 септември 1908 година княз Фердинанд I прочита манифеста за обявяването на България за независима. Този държавнически акт беше пресъздаден отново. В двора на църквата бяха осветени бойното знаме на Националния военен университет „Васил Левски" и знамената на държавни и общински институции, учебни заведения и неправителствени организации. Цветя и венци бяха положени на гроба на цар Калоян.
В крепостта "Царевец" с военен ритуал беше издигнат българският трибагреник. Венци и цветя бяха положени и на паметник „Майка България“. Предстои поднасяне на венци и цветя на Пирамидата на Независимостта. След това жителите и гостите на града ще се отправят към общината.
Кулминацията на празника е тази вечер от 19,30 часа с тържествена заря-проверка на площад "Цар Асен Първи" във Велико Търново.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. В манифеста се обявява, че България е независимо Българско царство и се призовава този акт да намери одобрението на Великите сили (Великобритания, Австро-Унгария, Франция, Германия, Италия и Русия, които разкъсват младата българска държава на Берлинския конгрес през 1878 година). Самият Фердинанд се самообявява за цар на българите, възстановявайки титлата на българските монарси от Първото и Второто българско царство. Създадени са предпоставки за освобождаване на последните останали под османска власт български земи в Тракия и Македония.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор, e успешно разрешена. Първо е спечелена Британската империя, която поставя условието да започнат преговори с Османската империя. Последната обаче настоява България да плаща голям данък. Министър-председателят Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.
Русия обаче не е готова военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-1878 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта, а България се задължава да изплати 82 милиона франка на Русия в срок от 75 години, на практика заплащайки своята независимост и поставяйки се за пръв път в истинска зависимост от Москва. Официалното признаване на независимоста на България от Турция става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни всяка от Великите сили признава България за царство и за независима държава.
С признаването на независимостта ни от Великите сили през пролетта на 1909 г. България се превръща в равноправен субект на международната политическа сцена и са ликвидирани и последните форми на подчинение спрямо Османската империя, включително плащането на ежегоден данък и съобразяване с режима на капитулациите, облагодетелстващ индустиално развите държави в икономическите им отношения с империята, които по този начин спъват развитието на българското стопанство. България поема самостоятелен път на развитие.
Денят на независимостта е обявен за официален празник от Народното събрание на 10 септември 1998 година, след като честването му е било забранено след 1944 г.