През 2023 г. продължава тенденцията на намаление на поголовието на млекодайните животни в страната, с изключение на биволиците. Продължават да отпадат неефективни, дребни стопанства, изпитващи сериозни затруднения при реализацията на продукцията, това се посочва в последния анализ на експерти на МЗХГ. За поредна година се наблюдава и пренасочване на част от стопаните от млечно към месодайно говедовъдство и овцевъдство, повлияно и от засиленото търсене за износ на живи животни за угояване на външните пазари.
Към края на 2023 г. броят на млечните крави се свива с 5,5% спрямо година по-рано, а на овцете-майки за мляко – с 5,3%. Същевременно, при кравите за добив на месо и овцете-майки с месно направление се отчита увеличение, съответно с 3,1% и 7,6%.
Процесите на преструктуриране на сектора се отразяват негативно на общия добив на мляко, който през 2023 г. възлиза на 791 757 хил. литра - с 6,1% помалко в сравнение с предходната година. Найсъществен спад на годишна база бележи производството на козе мляко - с 22,5%. По-умерено намаляват добитите количества краве и овче мляко, респективно с 5,7% и 8,2%. Единствено производството на биволско мляко нараства - с 10,5%, поради увеличение както на отглежданите биволици, така и на средната им млечност.
Предвид намалението на млекодайните животни в основно стадо към края на 2023 г., може да се очаква през 2024 г. общото производство на мляко в страната да бъде под нивото от предходната година. Отчитайки положителна тенденция на нарастване на броя на разплодните животни през 2023 г. (с 11,3% на юниците за разплод над 2 години и с 10,2% на заплодените дзвизки), би могло да се предположи нарастване на млечните животни, а от там и на обема на произведеното мляко, но не в размери, които напълно да компенсират изоставането на производството.