Продължителната серия от изключително високи температури продължава и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо, като Африка, Европа и Южна Америка заемат първите места, според Световната метеорологична организация.
Това е най-топлият август в историята, който бележи 15-ия пореден месец с рекордно високи глобални температури. Службата за климатични промени „Коперник“ на Европейския съюз заяви, че това е бил съвместният най-топъл август в историята (заедно с август 2023 г.).
Лятото в северното полукълбо е било най-топлото в историята, а през юли е отбелязан най-горещият ден в историята. Глобалните температури както през юли, така и през август 2023 г. и 2024 г. са били значително по-високи от всички регистрирани досега.
Глобалните обобщения от други международни климатични центрове ще бъдат налични през следващите дни.
Световната метеорологична организация ще публикува предварителния доклад за състоянието на климата в света през 2024 г. за конференцията на ООН за изменението на климата COP29 в Азербайджан през ноември.
Според докладите на Службата за климатични промени „Коперник“ и NOAA през август глобалната площ на морския лед е била втората най-ниска в историята - арктическият лед е четвъртият най-нисък, а антарктическият - вторият най-нисък в историята.
Световният океан е бил вторият най-топъл в историята за август. В по-голямата част от екваториалната част на Тихия океан бяха наблюдавани почти средни температури на морската повърхност (SST), като прогнозите сочат възможен преход към Ла Ниня през есента на NH, но температурите на морската повърхност в океаните останаха необичайно високи в много региони.
Температурите през август бяха по-високи от средните за по-голямата част от земната повърхност, с изключение на Аляска, Източна Русия, Южна Америка, Централна Африка и Западна и Централна Азия.