Под влияние на високите температури доматите узряват неравномерно, но често се наблюдават и случаи, при които част от плода (предимно около дръжката) остава светла – жълтеникава или зелена. Специалистите наричат проблема „зелен пръстен” или „зелено рамо” и е характерен за доматите.
Причини за възникване на проблема „зелен пръстен”
1. Сортова особеност
Селекционерите използват тази склонност на доматите за неравномерно узряване в полза на градинарите. Има много сортове с „петнисто оцветяване” около дръжката. То е различно от това, когато плодовете просто не са узрели, и не влияе по никакъв начин върху вкусовите качества.
При наличието на „зелен пръстен” тази част от пулпата остава забележимо по-твърда от останалата. Сортовата особеност в този случай е от полза при едроплодните домати, защото позволява по-стабилно закрепване на дръжката към плода.
2. Генетични дефекти
Ако плодовете в зряло състояние трябва да са равномерно оцветени, но имат петниста окраска, това е сигнал за физиологични нарушения. Подобно нещо се наблюдава при вирусни инфекции на растенията, но окраската е по-различна – мозаечна. Наблюдава се най-често при домашно семепроизводство и се дължи на натрупване на вируси и други дефекти в семената.
За разлика от обикновените, хибридните сортове изключително рядко страдат от подобни дефекти. Проблемът може да бъде решен частично, ако вземаме семена от домати, достигнали биологична зрелост и имащи типичната за сорта окраска.
3. Недостиг на калий при небалансирано подхранване
При изтощена почва и неправилно подхранване най-често се получава дисбаланс на азот и калий, обикновено с излишък на азот и недостиг на калий. Такава комбинация е особено опасна по време на наливане и зреене на плодовете.
Несъмнено растенията се нуждаят и от двете хранителни вещества, но в точното количество и време. Азотът е необходим в началото на вегетационния период, а калий – по време на наливане и зреене на плодовете. Използването в този период на калиев хлорид обаче може да бъде много вредно, защото доматите не обичат хлор.
4. Резки колебания на температурата на въздуха и влажността на почвата
Трудно е да предвидим капризите на времето – високи температури и валежи. Резките колебания имат негативен ефект върху узряването на плодовете.
Ако прекаляваме с поливането на доматите, те няма да могат да абсорбират хранителните вещества, а ефектът ще бъде като при изтощена почва и недостиг на калий.
Някои сортове са по-податливи на влиянието на негативните фактори, което води до неравномерно узряване на плодовете.
Профилактични мерки
Профилактиката има водеща роля, защото при наличието на зелени и жълти участъци тогава вече е късно да се предприемат спасителни мерки. Важни са следните превантивни стъпки:
– правилен избор на сортове и хибриди, които са по-малко податливи предимно на високите температури;
– свеждане до минимум отстраняването на листата, които засенчват и охлаждат плодовете, защото при особено горещо лято и малкото комфорт ще е от полза;
– при много високи температури можем да приберем част от плодовете, достигнали (или наближаващи) техническа зрелост, защото така ще разтоварим малко растенията;
– използване на качествени семена;
– правилно подхранване на почвата преди засаждане на доматите на постоянно мясо, а след това увеличаване на акцента върху фосфора и калия;
– правилно и навременно поливане, съобразено с конкретните условия.