От инспекцията по труда (ИА ГИТ) напомнят, че при официалните празници 6 септември – Денят на Съединението, и 22 септември – Денят на независимостта на България, всички работещи задължително получават двойно възнаграждение. Със 100% увеличение се заплаща и извънредно положеният труд.
Тъй като тази година 22 септември се пада в неделя, според Кодекса на труда, когато официалните празници съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, затова 23 септември – понеделник, е почивен ден. При работа в почивни и неприсъствени дни тогава увеличението на заплатите и със 75%, но само при полагане на извънреден труд, посочват експертите.
За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, както е в селското стопанство, трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.
Не е извънреден трудът за работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, поради което те имат право единствено на двойна надница при работа в празничен ден.
От Главната инспекция по труда отчетоха също, че за седемте месеца на 2024 г. са установени 12 512 нарушения при заплащането на труда. От тях 5 195 са свързани с заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват трудът по време на официални празници и извънредният труд. Нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на официални празници, са 859, а тези със заплащането на извънредния труд - 287.
За да защитят в най-пълна степен правата си, работниците и служителите следва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. Това ще позволи контролните органи на Инспекцията по труда да осъществят по-ефективен контрол, включително при подаден сигнал.
На сайта на ИА ГИТ, в рубриката „Административно обслужване“, е публикувана подробна информация за начина на подаване на сигнали. В работно време гражданите могат да се обръщат за консултации и на националния телефон на Агенцията 0700 17 670.