На годишното изложение Farm Progress Show в Бун, Айова, министърът на земеделието на САЩ Том Вилсак обяви днес, че Министерството на земеделието си партнира с американски бизнесмени за разширяване на иновативното местно производство на торове, което създава работни места в селските общности и укрепва местните икономики. Министерството отпуска 35 млн. долара за седем проекта в седем щата чрез Програмата за разширяване на производството на торове (FPEP), която се финансира от Корпорацията за стокови кредити. Тази програма предоставя безвъзмездни средства на независими собственици на предприятия, за да им помогне да модернизират оборудването, да внедрят нови технологии, да изградят производствени мощности и др. До момента USDA е инвестирало 286,6 млн. долара в 64 проекта в 32 щата чрез FPEP. Тези проекти са създали 768 нови работни места в общини в цялата страна и ще увеличат вътрешното производство на торове с над 5,6 млн. тона.
Тези инвестиции ще увеличат вътрешното производство на торове. Например:
- Dramm Corp. в Уисконсин ще използва безвъзмездни средства в размер на 776 000 USD, за да увеличи производствения си капацитет използвайки рибни субпродукти, събрани от търговските и спортните рибари, Dramm произвежда течен рибен тор, подходящ за органично и традиционно земеделие, като същевременно предпазва милиони килограми отпадъци от депата и сладководните пътища.
- Вирджиния AdvanSix, производител на амониев сулфат, ще разшири съоръжението си с безвъзмездни средства в размер на почти 12 млн. долара. Понастоящем компанията снабдява 31 400 земеделски производители с амониев сулфат на Източното крайбрежие и в Средния Запад. Чрез новия проект AdvanSix ще разшири оперативния си капацитет със 195 000 тона годишно, увеличавайки общото производство до повече от 36 000 производители.
- Министерството на земеделието на САЩ предоставя финансиране и на предприятия в Калифорния, Айова, Ню Йорк, Орегон и Тенеси.
Президентът Байдън и USDA създадоха FPEP, за да се борят с проблемите, пред които са изправени американските фермери поради нарастващите цени на торовете, които се увеличиха повече от два пъти между 2021 и 2022 г. заради войната в Украйна и други фактори.