През август на много места в страната могат да се прибират картофите и е отличен трамплин за стартиране на последващи култури. Това позволява не само да се удължи сезона за свежа реколта, но да се оздрави почвата, както и да се предотврати развитието на плевели. Въпросът – какво да засадим след картофите е много актуален, защото последователното засаждане позволява да се възползваме максимално от наличното пространство и да защитим картофите, които са податливи на болести и вредители при монокултурно отглеждане.
Установено е, че печените органични картофи съдържат повече калий от бананите. Богатото сортово разнообразие (от ултра ранни до късни) позволява да ги отглеждаме конвейрно, но монокултурните условия крият значителни рискове.
Картофите принадлежат към семейство Картофови (Solanaceae), както и други популярни зеленчуци – домати, пипер, патладжан.
Докато сеитбообращението е от полза за всички култури без изключение, представителите на това семейство се нуждаят спешно от тази практика. Причината е в това, че те привличат устойчиви болести и вредители, каквито са телените червеи, които се заселват в почвата за дълго време.
Когато се отглеждат продължително на едно и също място, картофите причиняват също умора на почвата, което изисква постоянно подхранване. След прибирането на реколтата от ранни сортове изборът на ротационни култури е доста богат (фасул, копър, цвекло, репички, салати, тиквички, моркови, краставици и др.), при късните възможностите са по-малко.
Отглеждане на сидерати
Сидератите са зелени торове, но можем да изберем такива, които са полезни за нашето здраве и обогатяват трапезата ни с пресни зеленчуци.
Срещу телени червеи е подходящо да се отглежда синап и рапица. Той е отличен зелен тор след картофи, защото е биофумигант и може да бъде ефективен срещу телените червеи и картофените нематоди. Белият синап не е устойчив на замръзване и при силни студове ще загине, но тогава не се налага да го вграждаме в почвата. Листата са добри за салата и топлинна обработка, защото съдържат много полезни вещества. На малки участъци може да се отглежда и рукола.
Лупината е студоустойчива култура, която също отблъсква телените червеи, разрохва почвата, обогатява я с азот и помага за по-лесно усвояване на фосфорните съединения.
Оздравяване при умора на почвата
При монокултурно отглеждане на дадена култура настъпва дисбаланс на хранителните вещества и реколтата намалява, а това е валидно и за картофите. За премахване на умората на почвата е подходящо отглеждането на бобови култури – фий, грах, фасул, соя и др. Зелената маса обогатява почвата и е храна за полезните микро- и макроорганизми.
Срещу струпясване по картофите е подходящо отглеждането на всички видове зелеви култури.
През последните години стана популярно листното зеле кейл – вид зеленолистен зеленчук от семейство Зелеви, който е познат още като къдраво зеле. Тази култура е изключително богата на витамини – А, С, В1, В2, В3, Е и К. В състава му присъстват още белтъчини, омега-3 мастни киселини, фолиева киселина и фибри.
Освен ефективното прекъсване на жизнения цикъл на патогена, кейлът е устойчив на ниски температури (някои сортове издържат до -23 градуса по Целзий). След замръзване вкусовите му качества се подобряват значително, защото нишестето се превръща в захари.
След късните картофи можем да засадим още зимни сортове лук и чесън, китайско зеле, салати, репи и репички.