Южната част на Южна Америка отчита обществените и икономически последици от екстремно студения период, който донесе слана и занижени сутрешни температури от Патагония до централните райони на Чили и Аржентина, събощиха от Световната метеорологична организация.
На 30 юни Чили и Аржентина бяха сред най-студените места на Земята, с изключение на полярните региони. Това се дължи на постоянството на мощен антициклон с полярен произход, който се разпростира в части от Парагвай и Уругвай, причинявайки необичайно ниски температури за сезона.
Въпреки че Андските планини и Патагония не са непознати със студените температури през зимата, тежестта на това събитие беше изключителна и засегна дори ниско разположените райони. Между 26 юни и пикът му на 30 юни, студената въздушна маса засегна южната част на континента.
Според доклади на Чилийската метеорологична дирекция (DMC) и Националната метеорологична служба на Аржентина (SMN), множество метеорологични станции са поставили нови температурни рекорди, като някои от тях са паднали под -15°C, особено в Патагония, Андите и вътрешните континентални райони.
Студеният период засегна и селското стопанство, като предварителните съобщения за щети по чувствителни култури в земеделските долини на централно Чили и северна Патагония, където ранните слани биха могли да повлияят на производството на плодове и зимни култури. Снеговалежите в градовете, които не са свикнали да получават сняг, също нарушиха транспорта и образованието.
Глобална карта, показваща температурни аномалии от 2 метра за 1 юли 2025 г., като повечето сухоземни площи в оранжево и червено показват температури над средните в сравнение с базовата линия за 1979-2000 г.
Чили обяви превантивно ранно предупреждение в най-засегнатите райони. Благодарение на точните прогнози и ранните предупреждения не бяха съобщени жертви. Студеният и застоял въздух обаче причини натрупване на замърсители и лошо качество на въздуха в няколко централни чилийски града, като Сантяго, Ранкагуа и Талка.
На 26 юни 2025 г. рядко срещано снеговалежно явление засегна сухата пустиня Атакама, известна като най-сухото място на Земята. Снягът покри Центъра за оперативна поддръжка на обсерваторията ALMA в Чили, разположен на надморска височина от 2900 метра. Снеговалежите на това място са изключително рядко срещани, като последното значително събитие се е случило преди повече от десетилетие.
В Аржентина полярната студена вълна засегна сериозно голяма част от южните и централните райони, с температури между 10 и 15°C под средните за сезона.
Жълти предупреждения за ниски температури бяха издадени в провинции като Буенос Айрес, Кордоба и Санта Фе.
В Чубут и Неукен бяха регистрирани екстремно ниски температури близо до или под -9°C.
В Патагония и региона Куйо температурите се задържаха около -16°C.
Снеговалежи са паднали на необичайни места, като например Мар дел Плата, долината Каламучита в Кордоба и хълмистите райони на Северна Патагония.
Наличието на тази студена система с високо налягане донесе забележима атмосферна стабилност, което допринесе за ясно небе и интензивни слани.