Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.08.2024 г.

Добруджански земеделски институт проведе демонстрационни обучения за фасул и слънчоглед

Добруджански земеделски институт проведе демонстрационни обучения за фасул и слънчоглед

През изминалите месеци юни и юли, Добруджански земеделски институт проведе още три от планираните демонстрационни обучения за земеделски стопани по проект “Добри земеделски практики при производството на зърнено житни и бобови култури и слънчоглед в рискова климатична среда“, изпълняван в рамките nа Програмата за развитие на селските райони. Трите демонстрации покриват особено важните култури за района на Добруджа фасул и слънчоглед, както и биологично отглеждане на пшеница, лимец, соя и фасул, съобщиха от пресцентъра на институцията.

Въпреки екстремните летни горещини, демонстрациите се радваха на сериозен интерес от страна на земеделските стопани.

Първото демонстрационно обучение се проведе на 11.06.2024 г. и беше на тема Управление и употреба на пестициди и агрохимични анализи при биологично и конвенционално производство на полски култури. Главен асистент Зорница Петрова, завеждащ отдел „Агротехника“, представи сравнително отглеждане на фасул, пшеница и лимец по два начина– конвенционално и биологично.

Добруджански институт

След полската демонстрация, обучението се прехвърли в Лабораторния комплекс на института в Добрич, където специалист-химик Геновева Банкова и нейният екип лаборанти показаха различни методи за анализ на почвата и земеделските култури, участниците се включиха с подчертано желание и интерес.

На следващия ден, 12.06.2024 г., се проведе демонстрация, посветена на производството на зърнено-бобови култури в условията на биотичен и абиотичесн стрес. Във фокуса на вниманието беше основният лектор Професор Иван Киряков, водещ фитопатолог по фасула в България, който представи селекцията на фасул в института и основните болести по тази култура, като очарова участниците в демонстрацията с уникалния си стил на презентиране.

Обучението премина при изключително голям интерес и ангажираност от страна на присъстващите, които бяха трудно прекратени дори от завалелия следобеден дъжд.

Третата демонстрация на тема Продуктивни възможности и устойчивост на биотични и абиотични фактори на конвенционални и устойчиви на хербициди хибриди слънчоглед беше изнесена от екипа на отдел „Селекция на слънчоглед“ на ДЗИ, ръководен от Доцент Галин Георгиев. Може да се каже, че тя премина с най-голям интерес от страна на земеделските производители не само от нашия регион, но и от други краища на България поради ключовата роля на тази култура в селското стопанство на страната. Доцент Галин Георгиев, заедно с главен асистент Георги Георгиев, представиха основни схеми за хибридизация на слънчоглед, като включиха обучаемите в импровизирана полска оценка на сега създавани хибриди.

Доцент Нина Ненова, автор на едни от най-успешните хибриди на института през последните години, запозна всички участници с историята на хибридното производство на слънчоглед, а нейният екип нагледно демонстрира ръчно опрашване в реални условия, в което земеделските стопани се включиха с голямо любопитство.

Не по-малък интерес предизвика колекцията от декоративни и диви видове, представена от Доцент Даниела Вълкова. Дивите слънчогледи се използват като източник на гени за устойчивост на болести и това беше нагледно демонстрирано на участниците от Доцент Вълкова и фитопатологът асистент Мария Петрова.

Следващата демонстрация, отнасяща се до биохимични анализи на слънчоглед, се предвижда за края на септември – началото на октомври тази година. 

Добруджански земеделски институт проведе демонстрационни обучения за фасул и слънчоглед
3966
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Проследете до жътва
В Добруджа правят опитно поле с 50 сорта наша и чужда пшеница
Чрез възстановяване на полезащитните пояси в Добруджа
НАЗ и лесовъди започват благотворителна кампания с грижа за природата
4116 лева струва създаването на 1 декар
Полезащитните пояси са изключително важни за запазване на влагата и плодородието на Добруджа
Заради липсата на валежи със стопанско значение и постоянната жега
В Добруджа чакат ниски добиви от царевицата и слънчогледа
Добруджански земеделски институт
Расте интересът към български сортове пшеница и ечемик зад граница
Първи данни след зимата
Проф. Киряков: Добро състояние за есенниците в Добружда, притеснително е засушаването
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини