В българските приоритети в областта на земеделието, горите и храните, по които Съветът на ЕС ще работи по време на Унгарското председателство до края на 2024 г., страната ни ще защитава позициите си по два проекта за европейски регламент. И двата са в областта на горите и дърводобива, като по единия от тях България има особена позиция и на този етап няма да подкрепи предложението.
Неодобрението от наша страна е във връзка с Регламент за горския репродуктивен материал, който предвижда изменение на Регламенти (ЕС) 2016/2031 и 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 1999/105 на Съвета ЕО. Становището ни е, че замяната на сега действащата директива „е нецелесъобразно и ще ограничи свободата и гъвкавостта на държавите членки за взимане на решения в областта на горското стопанство на национално ниво при прилагане на европейското законодателство. По-конкретно опасенията ни са свързани с отпадане на възможността за дерогация от прилагане на законодателството при търговия на горски репродуктивен материал за собствени нужди, както и с предвидените в предложението за регламент национални планове за действие при извънредни ситуации, което е свързано с допълнителна административна тежест“.
За да изпълни изискванията на новия регламент „страната ни трябва да поеме също по-голяма финансова и административна тежест в резултат от обвързването на законодателството в областта на търговията на горски репродуктивен материал с това за здравето на растенията и официалния контрол“, четем в отговора от МЗХ на въпросите, които синор.бг зададе.
По отношение на втория Регламент на Европейския парламент и Съвета, който налага Рамката за мониторинг на европейските гори, България споделя необходимостта да бъде повишена устойчивостта на масивите с оглед техните съществени екологични, социални и икономически функции. В тази връзка ние подкрепяме стремежа на ЕК да изгради всеобхватна информационна система за европейските гори, което да позволи на държавите членки, на собствениците и управителите на гори да подобрят реакцията си по отношение на нарастващия натиск върху горите и да укрепят тяхната устойчивост.
След формирането на новия състав на Европейската комисия, тя ще представи и работната си програма, от която ще стане ясно кои ще са приоритетните за нея теми и въпроси.