Състоянието на пролетните култури царевица и слънчоглед в Добруджа е тревожно, алармират зърнопроизводители, съобщи Българското национално радио. Причината е в липсата на валежи и в крайно високите температури, придружени с горещ вятър. Стопаните очакват изключително ниски добиви на фона на несигурния пазар на селскостопанските култури. Засетите площи със слънчоглед в област Добрич са малко над 840 хил. декара, а с царевица – близо 850 хил. декара.
Като „отчайваща“ определя ситуацията председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. Някои полета са били засети по-късно заради изискванията на Зелената сделка, обясни, Жекова, като на тях царевицата е останала недоразвита. Силажирането на царевицата също не е вариант при тази ситуация, тъй като в Добруджа почти няма животновъдство, категорична е Жекова.
Недялко Статев също очаква ниски добиви в стопанството си от около 8000 декара.
Същевременно жътвата в област Монтана приключва с високи добиви от пшеница и ечемик, сочат данните от Областна дирекция "Земеделие". В сравнение с миналата година средният добив е с над 120 килограма от декар повече.
Средно от декар добивът от пшеница е 653 кг. при 527 кг. миналата година. Най-добри са показателите на земеделците в община Лом – над 700 кг. средно от декар, и във Вълчедръм – 670 кг.
В област Монтана с пшеница са засети 463 хил. декара, толкова са и площите с ечемик. Средният добив е 612 кг., което е със 135 кг. повече от година по-рано. Отново производителите от Ломско са рекордьори със 785 кг. средно от декар, а тези в община Бойчиновци ги следват с 670 кг.
От Областна дирекция "Земеделие" уточниха, че за прибиране са останали много малки площи с пшеница в община Георги Дамяново и с ечемик в община Берковица, като резултатите няма да повлияят съществено на получения среден добив от двете култури за региона.