Използването на снимки с географски обозначения в системата за наблюдаване на площите вероятно ще бъде приложена по начин, който да улеснява държавите членки. Днес предложението на Европейската комисия (ЕК) за доброволно използване на снимки с географски обозначения от държавите-членки получи положително становище от националните представители, което проправя пътя към приемането му, съобщиха от ЕК. Предложението, под формата на акт за изпълнение, продължава да внася повече гъвкавост в прилагането на инструментите на ОСП за националните администрации, в съответствие с всички действия, предприети от началото на годината от Комисията.
Земеделските стопани и държавите членки изразиха редица трудности през първата година от прилагането на настоящата обща селскостопанска политика (ОСП). От началото на годината Комисията работи усилено за промяна и изясняване на няколко разпоредби на политиката, за да облекчи административната тежест за земеделските стопани и националните администрации. Едно от опасенията им беше свързано с изискванията за използване на снимки с географски обозначения от 1 януари 2027 г. за системата за наблюдение на площите. Проектопредложението на Комисията беше на разположение за обществена консултация от 11 юни до 9 юли, преди да бъде представено днес за становище на държавите членки на заседание на комисията.
Системата за наблюдение на площи се основава на автоматичен анализ на сателитни изображения от Copernicus и има за цел да намали броя на проверките в стопанствата, да помогне на земеделските стопани да избегнат грешки и санкции и да улесни докладването. Тя е част от системата за администриране и контрол, която ще бъде създадена от всички държави членки за проверка на заявленията за плащане по ОСП и спазването на изискванията за допустимост за различните интервенции.
Повече гъвкавост и по-малко сложност
Снимките с географски маркери бяха въведени в настоящата ОСП, за да се избегнат посещенията на място при земеделските стопани и да се облекчат разходите на националните администрации. Въпреки това някои земеделски стопани и държави членки възприеха тази система като тромава и сложна за прилагане.
Както показа предишно предварително проучване за опростяването, половината от респондентите, които кандидатстват за подпомагане по ОСП, не използват мобилни устройства, за да предоставят на органите снимки с географски обозначения. От половината, които използват мобилни устройства за тази цел, около 50 на сто имат проблеми с това, тъй като смятат, че отнема време, не е лесно да се използва или липсва обратна връзка за точността на предоставената снимка.
Комисията отбеляза тези опасения и предлага да се премахнат задълженията на държавите-членки да използват снимки с географски обозначения в системата за наблюдение на районите. В предложението на Комисияа държавите членки ще разполагат с гъвкавост да поискат от земеделските стопани да използват снимки с географски етикети или други данни, които се считат за равностойни.