Европейската комисия (ЕК) одобри нов кръг от 135 проекта по линия на Инструмента за техническа подкрепа, по който през 2025 година държавите членки ще бъдат подпомогнати при изпълнениеот на 390 реформи, съобщиха от пресцентъра на ЕК.
Избраните проекти подкрепят реформи в областта на конкурентоспособността, качеството на публичната администрация, бизнес средата за малки и средни предприятия и адаптиране на енергийните системи към екологичния и цифровия преход. За България тази година ще бъдат финансирани 10 проекта.
От присъединяването на страната ни ЕС през 2007 г. досега ЕК е одобрила 86 проекта, като само през последните три години техническата подкрепа е за 34 проекта. Най-голям процент от тях са в областта на прехода към зелена икономика и за администрациите на НАП и финансовото министерство.
От проектите в ЕС за тази година подкрепата е за изпълнение на 109 реформи, свързани с подобряване на бизнес-средата, преодоляване на различията в иновациите, изграждане на икономика с нулеви нетни емисии и насърчаване на икономическата сигурност;
Други 130 реформи са за подкрепа на цифровия преход, с акцент върху изкуствения интелект и иновативните технологии;
40 проекта са за многонационални проекти за разработване на общи подходи, партньорско обучение и обмен на добри практики;
119 реформи за укрепване на капацитета на публичните администрации – преодоляване на недостига на умения, осигуряване на възможност за цифрова трансформация и подготовка на администрациите да ръководят екологичния преход.
За България, Комисията е одобрила 10 проекта за подкрепа на реформи, включително многонационални проекти с участието на България.
Инструментът за техническа подкрепа предоставя специално разработена техническа експертиза на държавите-членки на ЕС за проектиране и прилагане на реформи в широк спектър от области като администрация на приходите и управление на публичните финанси, публична администрация и управление, растеж и бизнес среда, пазар на труда, образование и социални услуги, миграция и финансов пазар и достъп до финансиране. ТСОС също така подкрепя подготовката и прилагането на планове за възстановяване и устойчивост.
Инициирана през 2021 г., ТСОС е наследник на Програмата за подкрепа на структурните реформи (SRSP). От 2017 г. и двете програми са помогнали за проектирането, разработването и изпълнението на над 2000 проекта за реформи в 27 държави членки. Тези реформи подпомагат държавите членки да изпълняват своя дневен ред за реформи в съответствие с приоритетите на ЕС и специфичните за всяка държава препоръки, издадени в контекста на европейския семестър.