Световната метеорологична организация (СМО) публикува годишния си доклад за честотата на пясъчните и прашните бури, както и за тяхното въздействие върху обществото. В доклада се посочва, че концентрацията на прах в най-засегнатите райони през 2023 г. е била над дългосрочната средна стойност, но малко по-ниска от 2022 г.
Най-силната буря за годината преминава през Монголия през март 2023 г., като засяга над 4 милиона квадратни километра, включително 20 провинции в Китай, според Бюлетина за въздушен прах (Airborne Dust Bulletin). Той е публикуван за Международния ден за борба с пясъчните и прашните бури на 12 юли.
Всяка година в атмосферата навлизат около 2 000 милиона тона прах, който помрачава небето и влошава качеството на въздуха в региони, които могат да бъдат отдалечени на хиляди километри, и оказва влияние върху икономиките, екосистемите, времето и климата. Голяма част от това е естествен процес, но голяма част от него е резултат от лошо управление на водите и земите.
"Трябва да бъдем бдителни пред продължаващото влошаване на състоянието на околната среда, както и пред настоящите и бъдещите климатични промени. Научните доказателства показват, че човешките дейности оказват влияние върху пясъчните и прашните бури. Например по-високите температури, засушаването и по-голямото изпарение водят до намаляване на влажността на почвата. В съчетание с лошото управление на земята това благоприятства появата на повече пясъчни и прашни бури", заяви генералният секретар на СМО Селесте Сауло.
Не всички новини, обаче са лоши констатират експерти на Световната метеорологична организация. Пренасянето на пясък и прах на големи разстояния през океаните е също така ценен източник на хранителни вещества и е важно за международното управление на рибарството.
Пустинята Сахара е най-големият източник на прах в света. Особено през пролетта силните ветрове пренасят праха на дълги разстояния до други континенти. Голямо количество прах достига до Амазонка всяка година. Финият прах има голямо предимство както за тропическите гори там, така и за нашите местни растения: съдържа важни хранителни вещества и по този начин действа като естествен тор. Сахарският пясък е особено богат на желязо и фосфор.