Начало » Новини » Света
10.07.2024 г.

Рекордните температури в света продължават и през юни

Суша обхвана района на Черно море
Рекордните температури в света продължават и през юни

Средната глобална температура е с 1,5 °C по-висока от прединдустриалната епоха в продължение на 12 последователни месеца, сочат нови данни, публикувани от Службата за климатични промени "Коперник" на Европейския съюз.

Преживяхме най-горещият юни в историята на земното кълбо и 13-ият пореден месец, през който се поставя месечен температурен рекорд. Макар и необичайна, подобна поредица от месечни температурни рекорди в световен мащаб е имало и преди това през 2015/2016 г.

Според данните от ERA5 на Службата за климатични промени на Коперник месецът е бил с 1,50 °C над изчислената средна стойност за юни за периода 1850-1900 г., определен за прединдустриален референтен период. Това е дванадесетият пореден месец, в който се достига или преодолява прагът от 1,5°C.

Средната глобална температура за последния 12-месечен период (юли 2023 г. - юни 2024 г.) е с 1,64 °C над средната стойност за периода 1850-1900 г. в прединдустриалния период, според набора от данни ERA5.

Средната стойност на температурата на морската повърхност (SST) за юни 2024 г. над 60° ю.ш. - 60° с.ш. е 20,85°C, което е най-високата регистрирана стойност за месеца. Това е петнадесетият пореден месец, в който SST е била най-топла в записа на данните от ERA5 за съответния месец от годината.

"Последните данни на Службата за климатични промени "Коперник" за съжаление подчертават, че временно и все по-често, ежемесечно, ще надхвърляме нивото от 1,5°C. Важно е обаче да се подчертае, че временните нарушения не означават, че целта от 1,5 °C е окончателно загубена, тъй като тя се отнася за дългосрочно затопляне в продължение на поне две десетилетия", заяви генералният секретар на СМО Селесте Сауло.

В рамките на Парижкото споразумение страните се споразумяха да поддържат дългосрочната средна глобална температура на повърхността на Земята значително под 2 °C над прединдустриалните нива и да продължат да полагат усилия за ограничаването ѝ до 1,5 °C до края на този век. Научната общност многократно е предупреждавала, че затопляне с повече от 1,5°C рискува да отключи много по-тежки последици от изменението на климата и екстремни метеорологични условия и всяка част от градуса на затопляне е от значение.

Дори при сегашните нива на глобално затопляне вече се наблюдават опустошителни последици за климата. Те включват по-екстремни горещини, екстремни валежи и суши; намаляване на ледените покривки, морския лед и ледниците; ускоряване на покачването на морското равнище и нагряването на океаните.

"Дори и тази специфична серия от екстремни явления да приключи в някакъв момент, със сигурност ще станем свидетели на счупване на нови рекорди, тъй като климатът продължава да се затопля. Това е неизбежно, освен ако не спрем да добавяме парникови газове в атмосферата и океаните", заяви Карло Буонтемпо, директор на Службата за климатични промени "Коперник".

Акценти за температурата

Температурите в Европа бяха по-високи от средните в югоизточните райони и Турция, но близки или по-ниски от средните в Западна Европа, Исландия и Северозападна Русия.

Извън Европа температурите са били по-високи от средните в Източна Канада, западните Съединени щати и Мексико, Бразилия, Северен Сибир, Близкия изток, Северна Африка и Западна Антарктида.

Температурите над източната част на екваториалния Тихи океан бяха по-ниски от средните, което свидетелства за развиваща се Ла Ниня, но температурите на въздуха над океана останаха на необичайно високо ниво в много региони.

Акценти върху валежите

Юни 2024 г. беше по-влажен от средното за Исландия, Централна и по-голямата част от Югозападна Европа, като обилните валежи доведоха до наводнения в региони на Германия, Италия, Франция и Швейцария.

Месецът беше по-сух от средното за Ирландия, по-голямата част от Обединеното кралство, Южна Италия и голяма част от Източна Европа, особено около Черно море.

Извън Европа, през юни 2024 г., той е по-влажен от средното за части от Северна Америка, с поредица от бури, включително изключителния ураган "Берил". По-влажно от средното е било и в Югозападна и Югоизточна Азия, най-южната част на Африка, райони на Австралия и Южна Америка.

По-сухи от средното условия бяха наблюдавани в Северна Америка, няколко региона на Азия и по-голямата част от Южна Америка. Тежки горски пожари възникнаха в североизточна Русия и централната част на Южна Америка.

Основни моменти за морския лед

Обемът на морския лед в Арктика е с 3% под средния, което е близо до стойностите, наблюдавани през повечето години от 2010 г. насам.

Обхватът на антарктическия морски лед е с 12 % под средния, което е вторият най-нисък обхват за юни в историята на сателитните данни, след най-ниската стойност за юни от -16 %, наблюдавана през 2023 г. 

Рекордните температури в света продължават и през юни
2636
 

Последни материали
Виж
125 млн. лева по украинската помощ ще бъдат изплатени до края на месеца
4 приема по Стратегическия план за над 860 млн. лева отваря МЗХ през 2025 г.
Съвет министри ЕС
България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна
Решения на Министерския съвет
Само България и Словакия са „за“ искането на Румъния помощта за Украйна да се дава до средата на 2025 г.
Изпълнение на бюджета за 9-те месеца
ЕС е платил на България с 825,4 млн. лева повече от еврофондовете
Цените на слънчогледа в Украйна се покачват, следвайки цените на растителните масла
Европейски политики
Българският фермерски съюз и КОПА КОДЖЕКА с отворено писмо до Урсула фон дер Лайен
Свързани материали
Виж
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Официално е обявен нов температурен рекорд за континентална Европа
Според нови изследвания
Корените на доматите имат собствено мнение за температурата
Светът е преживял най-горещата седмица в историята
Полезни съвети
Кога и защо се стига до стрелкуване на салатите и как можем да го предотвратим
Драматични метеорологични бедствия
Последните осем години са били най-топлите в световен мащаб
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини