От 26 юли до 2 август в София ще се проведе 61-вата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата към ООН (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Научният панел е отговорен за систематизирането, анализа и оповестяването на научна информация, свързана със състоянието на климата на планетата и необходимите мерки за адаптация към настъпващите изменения. Въз основа на тези доклади държавите взимат решения за планирането и провеждането на климатичните си политики. Пленарната сесия на IPCC в София се очаква да събере над 500 делегати от 150 държави. Домакинството на България за пленарна сесия на IPCC е голям успех на българската дипломация, резултат от демонстрирана политическа воля на високо ниво и важна възможност за страната ни да затвърди своя принос и ангажираност към действията за ограничаване на изменението на климата и преодоляване на последиците от него.
Официалното откриване на 61-вата сесия на IPCC е единственото събитие в рамките на пленарната сесия, на което са поканени представители на медиите. То ще се състои на 27 юли, събота, от 9,30 часа в хотел „Милениум“, бул. „Витоша“ №89В, зала „Милениум Гранд“.
В пленарните заседания до края на сесията ще участват само делегатите на IPCC, които ще обсъдят и одобрят структурата на два доклада – Специалния доклад за изменението на климата и градовете и доклада за краткотрайните климатични фактори. С тези два документа 61-вата сесия на IPCC в София ще постави стратегическа основа за Седмия цикъл на проучване, в който учени от целия свят ще изготвят оценки и анализи за актуалното състояние на климата и необходимите специфични действия за ограничаване на емисиите и адаптация към неблагоприятните въздействия. Този цикъл на работа се очаква да завърши през 2029 г.