След хладното за сезона време в средата на май през следващия 7-дневен период се предвижда съществено повишение на температурите, нормализиране на топлинните условия и активизиране на вегетационните процеси при земеделските култури, се посочва в прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева.
Очакваните валежи в края на втората и началото на третата 10-дневка на месеца в по-голямата част от полските райони ще поддържат в оптимални граници почвените влагозапаси в 50- и 100-сантиметровия слой – над 85% от пределната полска влагоемкост. През периода при добре обезпечените с влага зимни житни култури ще протича формиране и наливане на зърното. В югоизточните райони (агростанция Карнобат) при ечемика по-рано от обичайните срокове ще се наблюдава и фаза млечна зрелост.
При царевицата и слънчогледа ще протича листообразуване. В края на периода при слънчогледа, засят в агротехнически срок, ще се наблюдава и начало на образуване на съцветие.
Прогнозираното неустойчиво време с чести валежи и през следващия период ще поддържа повишен инфекциозния фон от гъбни патогени: късно кафяво гниене по зреещите плодове на ранните сортове череши, сиво гниене по ягодите, мани по лозата и зеленчуковите култури, струпясване по семковите овощни видове и др.
През третата 10-дневка на май при средноранните сортове череши повреди нанася черешовата муха. За ограничаване на щетите от този вредител се препоръчва третиране в начало на фаза зреене на плодовете (плодовете на черешата започнат слабо да порозовяват) с инсектицид с кратък карантинен срок.
В лозовите насаждения трябва да продължат обследванията за наличието и вредната дейност на гъсениците от първото поколение на шарения гроздов молец, при овощните култури – на ябълковия, сливовия и източния плодов червей.
През периода повишеното съдържание на влага в горните почвени слоеве ще ограничава провеждането на сезонните почвообработки и борбата с конкурентната плевелна растителност.