Начало » Новини » Света
06.07.2025 г.

ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна

Спрямо споразумението за свободна търговия от 2016 г. обаче квотите растат
ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна

Съгласно обявени от Европейската комисия в края на работната седмица квоти Европейският съюз ще намали вноса от Украйна на пшеница и захар с до 80%, за да намали притесненията на своите фермери, съобщиха международните информационни агенции. Мярката е част от преразгледаните безмитни квоти в Споразумението за за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Украйна, като в първоначалния му вариант, приет през 2016 г., тези квоти бяха по-малки, отчитат анализатори на пазара.

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. в знак на солидарност ЕС освободи украинските стоки от мита за внос в общността. Протестите на европейските фермери срещу дъмпинговия внос на зърно, захар и птиче месо накара изпълнителните органи на съюза да предприемат стъпки за повторно въвеждане на квотите.

Общността ще увеличи безмитната квота за вноса на пшеница от Украйна спрямо споразумението от 2016 г. до 1,3 млн. тона от тогава заложените 1 млн. тона. Количествата, които могат да бъдат внесени до края на годината, обаче са със 70-80% по-ниски от доставяните през последните 3 години средно над 5 млн. тона украинска пшеница.

Увеличена е и безмитната квота за внос на ечемик от Украйна спрямо споразумението от 2016 г. до 450 млн. тона от 350 млн. тона. Количеството отговаря на внесеното през последния селскостопански сезон, приключил на 30 юни, но е едва около половината от доставеното от Украйна през предходните 2 сезона.

При захарта ръстът спрямо първоначалното споразумение е до 100 хил. тона от само 20 хил. тона, но при положение, че през сезон 2022-2023 г. бяха внесени 400 хил. тона, а през 2023-2024 г. – над 500 хил. тона.

Квотата за безмитен внос на птиче месо е увеличена до 120 хил. тона от 90 хил. тона в първоначалното споразумение.

Преработеният документ между ЕС и Украйна включва 40 стоки и трябва да бъде прието от квалифицирано мнозинство от държавите членки на общността. Освен това то позволява на отделните страни от ЕС да предприемат допълнителни мерки за ограничаване на вноса с цел защита на своите пазари, ако те бъдат дестабилизирани от количествата за безмитните квоти.

От Украинския клуб на селскостопанския бизнес вече обявиха, че квотите са твърде малки. Оттам определиха споразумението като „крачка назад". А според коментар за местното електронно издание NV Бизнес на Оксана Карабин, директор за търговията със зърно в украинската компания Kernel, която е сред лидерите в производството и търговията в сектора, квотите ще нанесат тежък удар в най-голяма степен по износа на фуражно зърно.

„Възстановяванети на режима на търговия отпреди войната ще означава въвеждането на мито от 12 евро на тон извън договорената квота. Тази промяна ще се отрази най-напред върху сегмента на фуражната пшеница, която бе най-търсена на пазара на ЕС. За нея връщането на митото може да затрудни конкуренцията в ЕС“, смята Карабин.

Що се отнася до хлебната пшеница, според нея няма да има промени, тъй като износът ѝ за ЕС бе и остава ограничен и по този начин зърнената култура ще бъде по-малко уязвима.

Според директора като основни пазари за фуражното зърно от Украйна се очертават Египет, Мароко, Алжир, както и азиатски държави като Индия и Индонезия.

В сегмента на царевицата от Кernel също не очакват неблагоприятни последици, тъй като при нея продължава да действа механизъм за ставката на митото. Тя се определя чрез изчисляването на усреднена за 10 дни назад референтна цена (CIF Ротердам за царевицата от САЩ). „Настоящите пазарни цени са значително по-високи, което изключва въвеждането на мито в обозримо бъдеще“, уверява Карабин.

ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна
269
 

Последни материали
Виж
Спрямо споразумението за свободна търговия от 2016 г. обаче квотите растат
ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна
Сушата обаче влошава състоянието на царевица точно преди опрашването
Жътвата на пшеницата и ечемика във Франция върви изпреварващо
Окрупняването в сектора продължава през последните 10 години
Поголовието от свине и говеда в Германия спада заедно с броя на фермите
Ниските цени правят производството му нерентабилно
Сушата унищожи и тазгодишната реколта български боб, вносът е 90 на сто
Доклад на Синор.БГ
Законопроектът за агрохранителната верига е като Ферари без двигател. Няма да запали!
Изгорели са 7 от общо 122 декара с пшеница в блока
Разследват пожар в житен блок край монтанско село за умишлен палеж
Свързани материали
Виж
МОСВ
Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
Огнище на заразна нодуларна кожна болест по говедата е открито във Франция
ИФО: Бизнес климатът в германската химическа промишленост се подобрява значително
Осем земеделски асоцииации искат пълни подробности по споразумението между ЕС и Украйна
Обучават горските по лесовъдство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини