Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
08.05.2024 г.

Осигурени ли са оптимални условия за слънчогледа?

Осигурени ли са оптимални условия за слънчогледа?

Слънчогледът е основна полевъдна култура в България. При редуването на културите при нашите природни дадености той идва обикновено след пшеница и ечемик, смятани за добри негови предшественици. Високи и качествени добиви могат да бъдат очаквани и след едногодишните бобови култури. В редуването слънчогледът не трябва да следва картофи, цвекло и др., които изискват повече калий. Видове като тютюн, коноп и др. също не са подходящи, защото ги напада опасното паразитно растение синя китка.

Подходящи са почвите, които не са сбити и имат слабокисела до неутрална реакция (рН 6 - 7). Варовитите почви (с високо рН) не са подходящи, както и засолените. В условията на България най-подходящи са черноземните почви. При възможност за торене и напояване слънчогледът се отплаща също на канелените и сиви горски почви. Бързо просъхващите участъци с високо съдържание на пясък не са подходящи за него.

Слънчогледът развива мощна коренова система. Той може да понесе кратките засушавания, но в млада възраст при бързо засушаване и неравномерно разпределение на водата (шарена влага) в засетите площи растенията реагират с потиснат растеж и завиване на листата към периферията на петурата, която избледнява. Това поражда съмнение за вирусна инфекция в участъците, където има недостатъчно влага.

Проучванията на физиологията на слънчогледа са установили, че за вида много важен по отношение почвената влага е периодът от фенофаза бутонизация до началото на наливане на зърното. Най-много влага растенията изразходват за денонощие през масов цъфтеж – начало на наливане на зърното.

Как и кога да стане поливането?

Поливането става чрез дъждуване. Подаването на водата става от фенофаза цъфтеж до наливането на зърното. В зависимост от валежите през този вегетационен период поливките са 1 - 3. За декар оптимално е подаването на около 45 м. куб.. Поливането с течаща вода (гравитачно) е възможно, но изисква повече вода (70-80 м. куб. / декар).

Внимание, слънчогледът не понася прекомерна почвена влага! Преовлажняването понижава кълняемостта на семената в полски условия до 1/5.

За осигуряването на оптималния воден режим за слънчогледа важен е също изборът на място, където почвената структура трябва да бъде подобрена със съответните обработки. След жътвата на житните честа операция е оранта на дълбочина 20-25 см. Култивирането през есенния период е мярка срещу плевелната растителност. В зависимост от плътността на заплевеляване то може да бъде повторено. Ранното пролетно брануване и плиткото предсеитбено култивиране осигуряват оптималната почвената повърхност и структура за приемане на семената.

Засяването става по схема - 70 см междуредие и около 27 см между семената при дълбочина 5-7 см. Така на декар при загуба на 10 - 12% растения израстват около 4000 -4500. Растения, защото от поникването до края на вегетацията отпадат около 10-12% от растенията. При поливни условия гъстотата може да стигне до 6000 / дка.

Падналите преди поникването валежи могат да сбият почвената повърхност и да предизвикат начално заплевеляване. Разрушаването на почвената кора и унищожаването на ранните плевели става с въртяща се (ротационна) брана или щригелна брана. Брануването е напречно на редовете. След поникването брануване може да стане до фаза втори чифт листа в топлите часове на деня.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Осигурени ли са оптимални условия за слънчогледа?
4463
 

Последни материали
Виж
Окрупняването в бранша продължава, стимулирайки ръста на ефективността
Свиването в млечния сектор на Великобритания се забавя през годината
Увеличението само при соевия шрот натежава над спада при останалите
Расте вносът на маслодайни култури в ЕС за сметка на растителните масла
Предупрежденията за опасни храни са основно за месото
Проверки затвориха 5 търговски обекта в Благоевградско преди празниците
Пълнен лук по добруджански
Цените щяха да са съвсем други при мощно представени производители в търговията
Господството на едрия търговски капитал изкривява пазара на храни у нас
Йордания взе 60 000 тона фуражен ечемик на цената от миналата седмица
Алжир закупи на търг неуточнено количество хлебна пшеница
Свързани материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
По-оптимистични оценки за слънчогледовите реколти в Русия и Украйна
Украйна въведе минимални експортни цени за мед, зърнени храни, маслодайни семена и растителни масла
Повишаването на изкупните цени засега обаче е предпазливо и незначително
Недостатъчното предлагане спря поевтиняването на слънчогледа в Украйна
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини