Начало » Новини » Страната
06.12.2024 г.

Седмичен обзор на Софийска стокова борса

Седмичен обзор на Софийска стокова борса

Началото на месец декември донесе обрат в посоката на движение на цените на зърнените култури по световните борсови пазари и те поеха леко нагоре. Цената ФОБ на хлебната пшеница в Чикаго се повиши с 3,00 долара до 248,00 щ.д./т за доставка през месец декември. Франция следва същата крива с плюс 3,00 евро до ниво от 225,00 евро/т, а Украйна  помръдна минимално надолу с 1,00 долар до 239,00 щ.д./т. В Русия, след няколко седмично поевтиняване, плюс 1,00  долар до 229,00 щ.д./тон.

Движението на цената при царевицата е малко по-изразено, но в същата посока – САЩ повиши цената на контракта с 4,00 долара до 207,00 щ.д./тон. Франция обаче тръгна в противоположна посока с минус 5,00 евро до 200,00 евро/т, докато в Украйна трендът е минимален – плюс 2,00 долара до 219,00 щ.д./тон.

Цената на ечемика в Украйна след известен застой добави нови 4,00 долара до 218,00 щ.д./т за доставка декември, а рапицата на Euronext за доставка през месец февруари 2025, наваксва предишните сривове със сериозно повишение от 36,25 евро до 529,25 евро/тон.

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам за доставка през януари тази седмица леко се повишиха с 5,00 долара до 1 230,00 щ.д./т, но не успяват да компенсират спадът от миналия месец. Рафинираната захар както обикновено следва синусоидална крива и сега върви надолу с минус 10,00 долара до 550,20 щ.д./т на борсата в Лондон.

На Софийска Стокова Борса АД търговията в подкръг "Зърно" се раздвижи. Имаше сделки за хлебна пшеница на 545,00 лв./т, търсенето на фуражна пшеница, насипно продължава да е на 340,00 лв./тон. Маслодаен слънчоглед се изкупи на 1 000,00 лв./тон.

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лв./л, както и нерафинирано такова на 1 750,00 лв./т, продължава предлагането на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1 200,00 лв./тон.

Седмичен обзор на Софийска стокова борса
4590
 

Последни материали
Виж
Основната заслуга за неблагоприятния резултат е на рапицата и пшеницата
В Украйна прибират есенниците 2 пъти по-бавно от миналата година
Прилагат утвърдени действия за предотвратяване на навлизането на болестта
Призовават животновъдите да внимават за син език след огнища в съседни страни
Офрти се приемат до 31 юли, доставката е на партиди по 5000 тона
Турция обяви търг за внос на 225 000 тона фуражен ечемик
Повишаването на цените е неизбежно при оскъпената суровина и очаквания внос
Ще правим вино от червените сортове грозде след измръзването на белите
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Свързани материали
Виж
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Обзор на Софийска стокова борса
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Обзор на ССБ
Движение на цените на зърнените култури по световните борсови пазари през седмицата
05 - 08.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини