През 2022 г. в ЕС ще се отглеждат около 1,08 млн. тона водни организми на стойност 4,9 млрд. евро. Аквакултурите включват контролирано отглеждане на риба, мекотели, водорасли и ракообразни. През 2022 г. на 4 държави от ЕС заедно се падат около две трети (67%) от общото производство на отглеждани водни организми: Испания (25%), Франция (17%), Гърция (13%) и Италия (12%).
Както и през предходните години, производството на Норвегия надминава това на целия ЕС, като са произведени 1,66 млн. тона, по-голямата част от които са сьомга.
Производството в ЕС е съсредоточено предимно върху видовете риби (като пъстърва, лаврак, морски костур, шаран, риба тон и сьомга) и мекотели (включително миди, стриди и миди), които заедно представляват почти цялото производство на аквакултури по тегло през 2022 г.
Различните водни организми са на различни цени. Стойността на продукцията от пъстърва (15,1%) и морски костур (14,0%) е с най-голям дял в стойността за сектора на аквакултурите в ЕС.
Колебанията в производството се дължат на различни причини, сред които фактът, че някои от видовете се развъждат и отглеждат единствено с цел зарибяване, някои видове риба не се добиват ежегодно, някои предприятия опитват нови видове, а производството на някои видове е експериментално.
Повишените цени на енергията (поради COVID и войната в Украйна) доведоха до повишаване на производствените цени, което се отрази и на продажните цени. Въпреки че производството в тонове остава същото (или дори намалява в някои страни), общата стойност на производството в евро се покачва. Освен това за някои предприятия беше трудно да продължат производството си поради нарастващите разходи.