Правителството одобри позицията на България за предстоящото редовно заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 29 април 2024 г. в Люксембург, столица на едноименното херцогство, съобщиха от пресцентъра на Министерскиясъвет.
Председателството и Европейската комисия ще представят на съвета информация за последващите действия относно бързите и структурни отговори на настоящата кризисна ситуация в селскостопанския сектор и последващите действия във връзка с пътните карти. България счита, че следва да се оценят адекватно резултатите от действието на предприетите мерки за намаляване на административната тежест и едва след това, ако е нужно, да се преоценят или подобрят краткосрочните и дългосрочни мерки. Приветстваме създаването на обсерватория за проследяване на производствените разходи, маржовете и търговските практики във веригата за доставка на селскостопанска продукция и храни като важен и силен инструмент за подобряване на прозрачността на пазара и позицията на фермерите във веригите на доставки.
ЕК ще представи актуална информация относно свързаните с търговията въпроси на селското стопанство, след което министрите ще проведат обмен на мнения. Смятаме, че е необходимо е да се намери баланс, за да се гарантира адекватна защита на чувствителните продукти на ЕС, които имат значителна икономическа и социална стойност за различните държави членки. Подходът на ЕС за предоставяне на ограничено количество внос с по-ниски или нулеви мита чрез тарифни квоти е най-добрият подход по отношение на защитата на специфични уязвими сектори на хранително-вкусовата промишленост в ЕС. В краткосрочен план следва да се предвиди въвеждане на прагове за внос за всяка селскостопанска стока, подлежаща на либерализация на търговията, въз основа на средни стойности на вноса за предходни периоди.
След това ЕК ще представи информация във връзка с първите годишни доклади за изпълнение на националните стратегически планове по Общата селскостопанска политика (ОСП). Процесът на адаптиране на стратегическия план към динамичните условия, в които се прилага, и към очакванията на земеделските стопани изисква продължаване на усилията за опростяване на изискванията към земеделските стопани и на процеса на изменението на стратегическите планове.
Междувременно от дирекция „Връзки с обществеността и протокол” в министерството на земеделието и храните уведомиха, че новият ресорен служебен министър Георги Тахов ще участва в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург.
Сред основните теми, които ще дискутират министрите на земеделието на ЕС, са възможните мерки за преодоляване на кризисната ситуация в земеделския сектор, въпросите свързани с търговията в селското стопанство, както и годишните доклади за качеството на изпълнението по ОСП.