Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.03.2024 г.

Защо върховете на листата на разсада изсъхват и как да се справим?

Защо върховете на листата на разсада изсъхват и как да се справим?

Много важно е при отглеждане на разсад да се следи отблизо и постоянно състоянието му, за да се установи своевременно изменението, а то безспорно е сигнал за някакъв проблем. По този начин можем да започнем отстраняването му в самото начало, като открием причините и осигурим на растенията необходимите условия.

Често по неизвестни причини разсадът започва да повяхва, а краищата на листата – изсъхват. Причините за възникналия проблем могат да бъдат различни, но ако ги уставим навреме, тогава ще се справим по-лесно.

Защо изсъхват върховете на листата на разсада?

Причините обикновено се установяват чрез диагностика, но в повечето случаи по метода на изключването. Те могат да бъдат следните:

1. Поливната вода е с високо съдържание на минерални соли. Преди да полеем разсада, водата трябва да се остави да отстои, за да се отделят вредните съставки. В противен случай съдържащите се в нея хлор, флуор и други ненужни за растенията вещества – ще им навредят. Почвата, напоявана с твърда вода, вече не е благоприятна среда за младите растения.

2. Продължително засушаване на разсада, в резултат на което листата започват да повяхват и съхнат, като обикновено започва от върховете. Веднага щом установим това, ако почвата е изсъхнала, трябва да полеем с умерено количество вода и да преместим растенията далеч от естествен източник на светлина. Като правило, след няколко часа разсадът започва „да оживява“.

3. Продължително излагане на пряка слънчева светлина, защото излишъкът от светлина оказва пагубен ефект върху младите листа. Те започват да изгарят и съхнат. Необходимо е да преместим растенията на сенчесто и по-тъмно място, като преустановим поливането, което възстановяваме само при суха почва.

4. Въздухът в помещенията, в които отглеждаме разсада е много сух. Това може да се коригира лесно, ако поставим съдове с вода наблизо.

5. Преовлажняване на почвата, при което разсадът не е в състояние навреме да усвоява влагата, корените са постоянно мокри и започват да загниват. Растенията губят възможност да абсорбират и хранителни вещества и листата започват да съхнат. Ситуацията може да бъде овладяна, ако оставим почвата да изсъхне и възобновим поливането с малки количества и по-често.

6. Нашествие на вредители, което не е рядко в затворените съоръженияи и предимно в домашни условия. Стайните растения са честа причина за появата на паякообразни акари по разсада. Нападнатите листа пожълтяват, огъват се, а след това започват да изсъхват и падат.

Наличието на акари в началото се забелязва много трудно, защото имат малки размери. Растенията може да не загинат, но листата ще пожълтеят и опадат. Присъствието на акари в начален стадий може да се установи и по дребните черни точки на стъблата и листата, което е особено характерно за доматения разсад. Използването на акарициди ще предотврати разпространението им и ще спре изсъхването на листата на разсада.

 

Защо върховете на листата на разсада изсъхват и как да се справим?
8245
 

Последни материали
Виж
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада
Кога не е необходимо подхранване на разсада
Мляко за поливане и пръскане на разсада
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини