Макар потребителите постоянно да увеличават покупките на биологични храни, отглеждането на културите става по-непечелившо и това кара все повече фермери в Австрия да се отказват от тях, коментират от електронното издание AgrarHeute. Броят на биологичните ферми намалява, като през 2023 г. 4% от тях, или 930 ферми, са прекратили дейност.
Австрия е водеща в Европейския съюз в биологичното земеделие, като с отглеждането на биологични култури са заети 27,1% от орните земи при средно малко над 10% за общността като цяло. През последните години бе отчетена положителна тенденция в потреблението на биологични храни на глава от населението на страната и съответно на нарастване на пазарния им дял. През 2023 г. продажбите на свежи екологични продукти нараснаха с 5,3% спрямо предходната година, достигайки 873,6 млн. евро, макар при преработените биопродукти да намаляха с 2,8%.
Председателят на браншовата асоциация „Био Австрия” Барбара Риглер посочва, че основната причина за намаляването на броя на биологичните ферми в страната са недостатъчните приходи, тъй като продажните цени на продуктите са прекалено ниски, докато оперативните разходи нараснаха значително.
За да насърчи производството на биологични продукти, министърът на селското стопанство на Австрия Норберт Точниг обяви подпомагане от 360 млн. евро, но Риглер смята, че това само ще направи положението на фермерите още по-трудно заради ограниченията, с които ще трябва да се съобразяват.
През август миналата година за подобна тенденция бе съобщено в Италия, макар страната да не разполага с конкретни данни за броя на отказалите се от биологичното производство. Онези, които напускат сектора обаче, посочват като причина високите разходи за лицензиране и нарасналите административни изисквания, които са особено голям проблем за малките производители.