Подхранването на разсада е необходимо и важно за отглеждане на силни и добре развити растения, като вариантите са два – с кореново и листно торене. Недостигът на хранителни елементи се отразява на състоянието на разсада – растежът се забавя или спира, листата променят цвета си, а стъблата стават тънки и се издължават прекомерно.
За подхранване на разсада се използват различни видове торове както по състав (един конкретен хранителен елемент или комплексни, съдържащи азот, фосфор, калий, калций, магнезий, сяра и други микроелементи), така и по форма (твърди и течни).
Подхранването с течни торове също може да се раздели на:
– стандартно, при което разсадът се подхранва в определени срокове с препоръчителни количества;
– редовно (при всяко поливане), но с много ниска концентрация разтвори.
Кога не трябва да подхранваме разсада?
Дори при най-щадящото подхранване има обстоятелства, при които доставянето на допълнителни хранителни вещества (дори дрожди, отвари и др.) на разсада трябва да бъде преустановено за известно време. Това става в следните случаи:
1. Разсадът е много млад и допълнителното подхранване може да причини повече вреда, отколкото полза, защото не е в състояние да преработи хранителните вещества. Първоначално той получава хранителни вещества от самите семена. Само когато запасите са изчерпани, което е след появата на първата двойка същински листа (около 2-3 седмици след поникване).
Много ранното подхранване може да предизвика дългосрочна вреда на младите растения, защото не могат да усвояват и преработват хранителните вещества, което се изразява в увяхване, опадане на листата, забавяне на развитието, възприемчивост към болести и даже гибел.
Не е подходящо подхранване и 10-14 дни след пикиране.
2. Ако разсадът показва явни признаци на инфекциозно (гъбично или бактериално) заболяване – петна с ореоли по листата, наличие на мицел, мухъл, признаци на увяхване и полягане, сечене и др. При установяване на признаци на някакво заболяване се предприемат диагностични и съответно лечебни мерки. Едва след възстановяване на растенията може да се възобнови торенето.
3. Ако почвата показва явни признаци на засоляване, това означава, че почвата е пренаситена с минерални соли – може да са калциеви, магнезиеви и други, дължащи се на неподходяща вода, рН на субстрата или на комплексни причини. Всичко това може да доведе до значителни физиологични смущения в развитието на разсада, а като следствие, нарушаване на нормалния растеж.
При засоляване на почвата е необходимо да се промие с вода, в която е разтворена лимонена киселина (1 чаена лъжичка на 10 л вода).
4. Когато разсадът се намира в стресова ситуация поради засушаване, преполиване или екстремни температури, тогава не трябва да се подхранват. В такава ситуация не могат да усвояват и оползотворяват ефективно торовете, което може да доведе до натрупване на хранителни вещества и съответно – до изгаряне.
Подхранването се възстановява само след възстановяване на условията.
Не е необходимо да се преустановява подхранването при буен растеж на листната маса на разсада, ако няма други причини за това (внасяне на много високи дози азотни вещества) и растенията се развиват нормално.