Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.05.2025 г.

Подхранване на доматите без риск за растенията

Подхранване на доматите без риск за растенията

Всяко растение изпитва стрес, когато се пресажда на ново място. Доматите не са изключение, особено ако се отглеждат на открито, защото попадат при съвършено различни условия. Правилното подхранване ще помогне на растенията да се справят по-лесно със стреса и да се адаптират към новите условия.

От какво подхранване се нуждаят доматите?

Нуждата на доматите от определени хранителни вещества зависи от етапа на развитие и състоянието им. Това е важно да се има предвид, защото в противен случай може само да навредим на растенията и бъдещата реколта, но не да им помогнем.

Не е нужно да се бърза с подхранването през първите 7-10 дни след засаждането. В почвата има достатъчно количество влага и хранителни вещества, ако е подготвена правилно, а до адаптацията на новото място е добре растенията да останат в покой. Това е много важно, защото тази пролет се наблюдават температурни колебания с голяма амплитуда, което може да създаде сериозни проблеми.

Когато почвата на повърхността изсъхне, корените на доматите ще се преместят в по-дълбоките слоеве, където ще остане влажна по-дълго време. По-добре да не създаваме риск за растенията с поливане през първите дни след засаждането, защото това ще провокира развитие на „мързелива“ коренова система. Корените няма да се развиват в дълбочина, а ще се разпростират в горния почвен слой, което ще направи растенията зависими от поливането и уязвими при засушаване.

При засаждане на доматите на постоянно място обикновено не се използват стимуланти за образуване на корени, а торове за развитие на кореновата система. Тогава е нужен фосфор, който присъства в почвата винаги, но в повечето случаи се оказва недостъпен за растенията, защото реагира с другите микроелементи и преминава в неактивна форма.

Фосфорните торове (суперфосфати) се разтварят в почвата много бавно, ако не се използват биоторове с фосфат мобилизиращи бактерии. Това налага използването на монокалиев фосфат (Р2О5-52% и К2О-34%), който се разтваря във вода – 10 g на 10 l. Фосфорът в този тор се усвоява лесно от кореновата система, която се нуждае от него незабавно, а запасите от калий ще останат за по-късно.

Ако корените на разсада са били слаби или увредени, а може по други причини растенията да се възстановяват бавно, тогава 5-7 дни след пресаждането – доматите се подхранват с листни торове. Те трябва да съдържат азот и аминокиселини, които стимулират естественото производство на хормони на растежа.

Две седмици след засаждане на доматите

Всички предишни подхранвания са желателни, но не са задължителни. 10-14 дни след засаждане на доматите на постоянно място се извършва първото кореново подхранване, което не може да бъде пренебрегнато.

За това време растенията вече са се адаптирали към новите условия, станали са малко по-силни и са започнали да растат. Изключително важно е да подкрепим доматите на този етап, за да образуват силна надземна част възможно най-бързо. За тази цел са необходими азотни или комплексни минерални торове с високо съдържание на азот.

Могат да се използват следните торове с бързо действие:

– амониев нитрат (N=34,4%);

– калиев нитрат (N=13,6, К=46%);

– калциев нитрат (N=14,9%, Са=27%).

Всеки един от тези торове се разтваря добре във вода. Необходими са 20 грама за 10 литра вода за кореново подхранване. Калциевият нитрат може да се използва и за листно торене. Калцият осигурява якост на стъблата и предотвратява развитието на върхово гниене при плодовете.

Подхранване на доматите без риск за растенията
164314
 

Последни материали
Виж
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Болестите и вредителите са под праговете на икономическа вредност
Състоянието на пролетните култури в Украйна е удовлетворително
Агрометеорологична прогноза за периода 4-10 юни 2025 година
Горещото и сухо време ще действа зле на цъфтежа на пролетните култури
Мнението на бранша
Лоши добиви и качество на хлебното зърно в Айтоско
Казус с продължение
Животновъдите са в нарушение заради бъг в електронен модул на БАБХ
Свързани материали
Виж
Практика
Пръскане на доматите с борна киселина в летните жеги
Подхранване на доматите по време на цъфтеж и плододаване
Преди лятото
Съвети как правилно да поливате доматите при жега
Събитието започва на 10 юни
ИЗК Марица показва устойчиви сортове домати на 21-то издание на Eucarpia
От 5 до 7 юни посетете демонстрационното поле на „Опора Заден“ в Цалапица
Полезни съвети
Колтучене на доматите – необходимост и правила
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини