Начало » Новини » Страната

Поне 1-2 години са нужни за взаимоизгодно държавно регулиране на рентите

Председателят на НАЗ посочи практиките в други държави от ЕС
Синор.БГ / 21.02.2024 г.
Поне 1-2 години са нужни за взаимоизгодно държавно регулиране на рентите

Силно дискусионният въпрос между собственици и ползватели на земеделски земи дали да има държавно регулиране при определянето на рентите беше обсъден на форум, проведен на тазгодишното издание на международното земеделско изложение АГРА в Пловдив. Презентация по темата направи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, който дебело подчерта, че темата е доста чувствителна и очевидно за въвеждането на държавна регулация ще бъдат необходими поне година-две. Припомняме, че поради  липсата на подобна регулация досега рентните плащания у нас достигнаха тавани, които са неспецифични за други държави-членки на Европейския съюз. 

Интересното е, че държавно регулиране съществува в немалко европейски държави и е въведено така, че да бъдат защитавани интересите и на двете страни – собственици и ползватели, посочи Проданов. Той уточни, че в Румъния например, която е най-близо до България, разплащателната агенция определя нивото на рентите, като е поставен таван от 30 евро за декар. Във Франция всяка година министерството на селското стопанство също определя фиксирана рента и тя не надхвърля 25 лева на декар. В Словакия рентата е 11 лв. на декар, в Хърватия – 14 лв. на декра, но в Нидерландия – 162 лв. на декар на фона на недостига на земя.

В заключение председателят на НАЗ обясни, че смисълът в държавното определяне на рентите е в продължение на 100 години притежателите на земя да получават една и съща не много висока сума, вместо тя да се определя на пазарен принцип, както е у нас в момента. Само че при сегашните кризи става непосилно за родните производители да плащат подобен наем. Именно затова трябват поне 1-2 години, за да може след дискусия да се стигне до точна методика, която да бъде справедлива за 2-те страни.

Поне 1-2 години са нужни за взаимоизгодно държавно регулиране на рентите
5916
 

Последни материали
Виж
Коледарите не само пеят и наричат за здраве, но и танцуват буенек
В Ямболско продължават да пазят традициите за Бъдни вечер и Рождество
Сривът е с 23 на сто на месечна база и с 85 на сто на годишна до 4-19 цента килото
Зелето в Украйна вече се продава почти без пари
Липсва информация за цените, доставката е през януари и февруари
Египет закупи и българска пшеница в частни сделки за около 700 000 тона
Посрещаме най-българския семеен празник около трапезата
На Бъдни вечер огънят стопля сърцата и дава светлина в душите
С качествени и традиционни български продукти за празничната трапеза
Коледно югоизточно фермерско изложение привлича посетители в Ямбол
Въвежда се нова еко категория за колите - Евро 7
Кабинетът прие технически и други промени в данъчни закони
Свързани материали
Виж
Статистика за последните три години
Балчик изпреварва Добрич по размер на рентите
Под 30% е събираемостта на ренти до август
Адванс Терафонд е продал над 4300 дка земеделска земя от началото на годината
Мнението на бранша
Илия Проданов: Спекулативните ренти са убийствени за семейните ферми
НСИ
Въпреки кризата и през 2024 г. рентите остават високи
Нестабилността е основният фактор за липсата на сделки
Според собственици цената на земеделската земя у нас се понижава
Агросеминарът на НАЗ
Георги Телкиев: При тази суша ни изнудват с 80 лева рента в Пловдивско!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини