По повод дерогацията на Европейската комисия за задължителното оставяне на 4% от обработваемата площ като угар и през 2024 г. началникът на дирекция „Директни плащания” в министерството на земеделието и храните Аделина Стоянова разясни кои култури могат да бъдат заявани от земеделските производители като основни. Стоянова съобщи това пред фермери на семинара „Фермата: Агроиновации и тенденции“, посветен и на измененията в европейските регламенти и проведен на тазгодишното издание на международното земеделско изложение АГРА в Пловдив. Според дерогацията земеделските производители могат да отглеждат азотфиксиращи (протеинови) култури на мястото на угарите.
Вторият вариант за сеитба на угарите е, когато земеделците използват междинни или покривни култури след основна пшеница или ечемик, но в тези случаи те не могат да бъдат заявявани за субсидиране като основна култура, обясни експертът. Междинните култури могат да бъдат и покривни, за да може фермерите да изпълнят и другия ДЗЕС за зодължителна покривка, спазвайки изискването да не се използват препарати за растителна защита.
На въпрос дали при азотфиксиращите култури може да се използват препарати за растителна защита, Стоянова обясни, че в момента продължават дискусиите с Европейската комисия, във връзка с националната нотификация на ДЗЕС-те. Когато експертите от растителната защита приключат тези разговори, ще бъде обявено дали ще бъде допустимо третирането на протеиновите култури.
Сред останалите важни за земеделците въпроси беше и този дали могат да реализират продукцията си на пазара, ако сеят соя, боб, леща или други азотфиксиращи култури върху угарите, за които се отнася дерогацията. Отговорът беше утвърдителен, тъй като основното правило в европолитиките е, че подкрепата за фермерите се дава за продукция, реализирана на пазара.
Стоянова посочи, че по част от българските предложения за промени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони, които се отнасят за екосхемите и за обвързаната подкрепа при животни, до края на следващата седмица предстоят важни обсъждания с браншовите организации от всички сектори. Тъй като ЕК вече е поставила въпроси по предложенияна и те са пристигнали в МЗХ вчера, страната ни трябва да отговори аргументирано на всички. Именно затова преговорите с браншовите организации трябва да се проведат до края на февруари и за някои от екосхемите ще бъдат доста сложни.