Компаниите за производство на храни във Великобритания, търгуващи с Европейския съюз, е трябвало да платят допълнителни 170 милиона британски лири за разходи по износа, дължащи се на бюрократични процедури след напускането на общността, като за част от фирмите те са се оказали „катастрофални” съобщи местният вестник „Гардиън”.
Публикуваните данни показват, че през 3-те години след напускането на общия пазар на ЕС износителите на храни от животински произход от Великобритания е трябвало да плащат допълнително, за да получат одобрение от ветеринар, преди да могат да изпратят своите пратки. Като допълнително изискване от януари 2021 година стоки като риба и рибни продукти, добитък, месо и млечни продукти трябва да имат здравен сертификат за износ, подписан от ветеринар.
Само през последните 12 месеца износителите са платили за тази цел над 58 милиона лири.
Допълнителните разходи са довели до рязък спад на износа, особено сред по-малките производители, като стойността на месните продукти, доставени в ЕС, е намаляла със 17% спрямо 2019 година.
Питър Хардуик, съветник по търговската политика в Британската асоциация на месопреработвателите, казва, че допълнителните разходи са били "катастрофални" за част от по-малките компании. "Правилата навредиха най-много на малкия бизнес, тъй като сега е много по-трудно да се изпращат малки смесени пратки до ЕС, както се правеше преди Брекзит, тъй като те изискват множество сертификати, което води до много по-високи разходи за износ", обяснява Хардуик.
Великобритания на свой въведе реципрочни мерки, но едва от миналия месец, което пък породи опасения, че някои износители от ЕС може да се откажат от доставки за Обединеното кралство заради допълнителните разходи и бюрокрацията.