В края на миналата седмица от новосформираното сдружение „Обединени земеделски производители“ съобщиха, че ще продължат с протестните си действия, започнали на 6 февруари, докато Министерството на земеделието и храните не приеме техните искания. В декларация до министъра те са включили 11 искания, част от които са напълно аргументирани, но не са стигнали до адресата си - администрацията в агроведомството.
Веднага след разпращането на тяхната декларация (повторяме, че тя е писана преди 6 февруари и изпратена до медиите на 9 февруари) е насрочена за днес среща на представители от това самостоятелно сдружение със земеделския министър Кирил Вътев.
Публикуваме 11-те искания на новото сдружение.
„Сдружение „Обединени земеделски производители“ е самостоятелно обединение, защитаващо интересите на над 1 000 земеделски производители в областите Перник, Кюстендил, Пловдив, Благоевград, Разград, София област и още много други, които въпреки административните и социално-икономически трудности продължават да произвеждат храна и да плащат данъци в нашата страна.
За съжаление в последните няколко години извършването на земеделска дейност става все по-трудно и тежко. Липсата на адекватна национална политика в сектора, войната в Украйна, въвеждането на непосилни изисквания за екологосъобразно земеделско производство, което не кореспондира с реалните производствени техники, дават допълнителен тласък в посока сриване на българското земеделско производство.
Споразумението с БАК, което ще бъде подписано днес с правителството
Въпреки нееднократните искания от наша страна за провеждането на диалог с ръководството на Министерство на земеделието и храните, Министерство на финансите и всички останали отговорни институции такъв не последва. Сдружение „Обединени земеделски производители“ не може да продължи да толерира такъв подход от страна на управляващите сектор „Земеделие“ и в тази връзка обявява ефективни безсрочни протестни действия в горепосочените области, които ще започнат на 6 февруари 2024 г.
Протестните действия ще продължат докато властта на удовлетвори следните наши искания:
1. Подготовка от страна на Министерство на земеделието и храните и внасянето в Народно събрание чрез Министерски съвет на Закон за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, с който да бъде променена ал.4 на чл. 54 така, че да дава възможност за „Активен земеделски производител“ да се считат и земеделски производители, които са създали своето стопанство в годината на заявяване.
2. Поемане на писмен ангажимент от страна на Министерство на земеделието и храните за срока на прилагане на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. , субсидиите, изплащани на площ/глава животно, да бъдат превеждани по сметките на земеделските производители в срок до 1 март на годината следваща годината на заявяване.
3. Промяна на ДЗЕС 6 с цел премахване на изискванията за обработка на терените с наклон над 10% в планинските и полупланински райони.
4. Промяна в законодателството с цел отпадане от 1 март 2024 г. на данъка върху земеделските субсидиите и за юридически лица, така както те отпаднаха за физическите лица.
5. Преразглеждане на всички проблемни заявления в резултат на извършените за година на заявяване 2023 проверки от системата за мониторигнг и контрол.
6. Промяна в Наредба 12 от 23 август 2023 г. за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита с цел премахване на лабораторните анализи, които абсолютно необосновано водят до ненужни финансови ангажименти за земеделските производители.
7. Подготовка от страна на Министерство на земеделието и храните и внасянето в Народно събрание чрез Министерски съвет на Закон за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи с цел премахване на възможността при подготовка на доброволните споразумения част от ползвателите необосновано да откажат тяхното подписване.
8. Промяна в Наредба 5 от 3 февруари 2016 г. за периодичните проверки на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита с цел осигуряване от страна на Министерство на земеделието и храните на възможност проверките на земеделската техника да се извършва веднъж в годината в общинските служби земеделие, а не само в двата центъра в Пловдив и гр. Русе.
9. Подготовка от страна на Министерство на земеделието и храните и внасянето в Народно събрание чрез Министерски съвет на Закон за изменение и допълнение на Закон за подпомагане на земеделските производители и по-специално на параграф 33 от Преходните и заключителните разпоредби към закона, като се даде възможност на кандидатите и бенефициентите да могат да подадат до Държавен фонд "Земеделие" заявление за подпомагане по интервенциите по чл. 52, ал. 1, т. 1 и без удостоверяване с квалифициран електронен подпис за кампании 2025 и 2026.
10. Извършване на промяна в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. с цел промяна на ставките и бюджета за подпомагане на земеделието в планинските и полупланинските райони.
11. Разработване на инструменти за управление на риска с цел компенсиране на земеделските производители при щети, причинени от природни бедствия и пазарни сътресения.
В допълнение към тези наши искания Сдружение „Обединени земеделски производители“ подкрепя всички разумни искания и на всички останали браншови организации. В тази връзка призоваваме към обединение на сектор земеделие по начина, по който това стана по време на протестите септември 2023 г.