Само ден след като ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) поиска оставката на един от заместник министрите на земеделие - Таня Георгиева, с мотива, че не се справя с работата, до края на днешния ден немалка част от останала общност ще се присъедини към това искане.
За първи път през последните трийсет години българското фермерство изригва срещу така наречените политики в земеделието, довели до небивалите сривове в животновъдството и производството на плодове и зеленчуци. Последният повод безспорно е с некадърно изработения Стратегическия план до 2027 г., чиито клаузи са на път да унищожат и останалите земеделци, крепящи на повърхността селското стопанство като един от добре развиващите се отрасли от икономиката.
През последните две години законно работещият земеделски бизнес на всички нива – от най-малките до най-големите, изпадна под жесток натиск от много страни. Докато ковид пандемията, войната в Украйна и климатичните промени са обективни причини за сегашните кризи, то поведението на администрацията, която два програмни периода и половина се държи направо разрушително спрямо фермерите, е напълно необяснимо. Чиновниците привидно дават път на браншовите организации при обсъждането на нормативните документи, но впоследствие изфабрикуват нормативи, които са дълбоко в ущърб на родния бизнес.
Ще припомним безумните обсъждания, продължили цели две години и половина по Стратегическия план. Е, катастрофалният резултат от чиновническата дейност се видя още в първата година от прилагането му (2023 г.), когато масово бяха орязани субсдиите не за един или двама, а за хиляди земеделски производители. Да не говорим за нищо несвършената от чиновниците работа по основното искане на земеделците - за възстановяване на напояването. Тема, за която поне ние, журналистите сме изпонаписали томове хартия от 2000 година досега.
Големи кризи се натрупаха и в последния месец и половина, когато администрацията брутално се разправи със животновъдите, които вече няма да пашуват стадата си в природните паркове, въпреки че това е единственото препитание за редица малки стопани, които от столетия продължават стоковъдството на дедите си – в националните паркове „Централен Балкан“ и „Рила“. Не без „любезното“ участие на администраторите от двете министерства – на земеделието и на околната среда, на път да фалира е единственото по рода си и най-голямо биологично семейно стопанство в България и Европа - „Дивата ферма“, чиито ливади и пасища в парк „Рила“ са сертифицирани за техните животни. И ако не могат да ги пасат там, стадото е обречено на унищожаване.
За да защитят общите си интереси от бюрократичното бреме, което се упражнява само на родна почва и никъде другаде в ЕС, до края на деня днес десетки браншови организации ще изразят мотивираното си искане за оставката на зам. министър Георгиев. Защото, когато не намират диалог със самия администратор, очевидно те ще потърсят нужната подкрепа от президенството, Народното събрание и Министерския съвет.