Въпреки че от първи януари тази година минималният осигурителен праг за земеделски стопани и тютюнопроизводители беше повишен от 780 лв. на 933 лева, ако регистрацията на фермерите в НОИ е като самоосигуряващи се лица, те нямат право на болнични или майчинство. Това съобщи за читателите на Синор.бг Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати от земеделието.
Повод за това обяснение е въпрос от животновъди, зададен в редакцията на Синор.бг, дали с поредното повишение на осигурителните прагове до 933 лв. те вече имат право на обезщетения при болест или майчинство.
Миналата година три пъти се вдигна минималният праг
Синдикалистът Васильонова обясни, че ако фермерите се осигуряват на трудов договор, тогава имат право не само на пенсия или обезщетения за инвалидност, но също и на здравни услуги. С други думи получават обезщетения за майчинство или болнични. Но за самоосигуряващите се стопани, каквито са повечето договори, които се сключват с наетите в селското стопанство, това не важи. Затова при болест или майчинство не им се плаща. Съветът към тях е самостоятелно да започнат да си внасят още по 3% допълнително за здраве, но тове е пореден разход, който заради инфлацията става все по-непосилен за работещите.
Проблемът съществува от 30 години, когато беше въведено понятието икономическия субект „земеделски стопанин”, изравняващ земеделските стопани със статута на самоосигуряващите се, обясни Васильонова. Неслучайно с всяка изминала година броят на регистрираните земеделски производители в Националния осигурителен институт (НОИ) осезаемо намалява.
През 2020 г. например регистрираните за всички социални рискове, без за трудови злополуки и безработица земеделски стопани и тютюнопроизводители са били 15 304 души, а осигурените само за пенсия – едва 11 983 души в цялата страна.