Наближава февруари, времето, в което регистрираните земеделци, отглеждащи плодове, зеленчуци, рози, лавандула или тютюн, могат да наемат сезонни работници с еднодневни договори не само от България, но и от държави извън Европейския съюз, припомнят от Главната инспекция по труда.
От миналата година наетите българи на еднодневни договори могат да работят 120 дни в годината, като преди да сключат договорите, фермерите трябва да платят авансово осигуровките на всеки зает.
Чужденците могат работят непрекъснато до 90 дни с еднодневните договори, ако има прекъсвания, максималният срок за наемане е в продължение на 9 месеца. Актуалните образци за самите договори са качени на интернтет страницата на регионалните офиси на Инспекцията по труда, откъдето земеделските производители могат да ги изгеглят.
Най-високи са осигуровките на хората, родени преди 1960 г., с по-висока база за осигуряване от 19,8 +0,9 %. Според това дали работят непрекъснато 19 или 23 дни по 8 часа на ден, тези осигуровки са различни и се делят между работодател и нает. На ден осигуровката при еднодневни договори за 19 работни дни е 11,73 лв., ако са 23 дни – осигуровката намарява на 9,69 лв.
За всички, родени след 1960 г., осигурени на по-ниска база от 14,8 + 0,9 %, вноските, които фермерите правят в НОИ, са съответно 8,90 лв. за 19 поредни работни дни с еднодневни договори или 7,35 - - за 23 работни дни.
При договори на 4 часа размерът на осигуровките са съответно за ДОО за родените преди 1960 г. на база 19,8 +0,9 % при 19 работни дни осигуровката е 5,87 лв., а за 23 дни – 4,85 лв. За всички, родени след 1960 г., осигурени на по-ниска база от 14,8 + 0,9 %, вноските, които фермерите правят в НОИ, за 19 са съответно 4,45 лв., а за 23 дни – 3,68 лв.
Осигурителните вноски се внасят в компетентната ТД на НАП в размер, не по-малък от посочения за един договор, авансово, като заплащането е условие за заверяването на образците и законното сключване на такъв договор.
За да сключва еднодневни договори, в анкетната карта за регистрация на земеделски стопанин/производител, трябва да има отметка за поне една от възможните за ръчно бране култури: маслодайна роза и лавандула, или на поне един от следните продукти: домати - полски, градински, оранжерийни; краставици: полски, градински, оранжерийни, фасул, грах, картофи; пипер - полски, градински, оранжерийни; зелен фасул; други зеленчуци; тикви; дини; пъпеши; череши; вишни; кайсии; зарзали; праскови; сливи; ябълки; круши; арония; ягоди; малини; други ягодоплодни; орехи; бадеми; лешници; кестени; лозя -десертни, винени; култивирани гъби.
Заплатата се плаща в края на всеки работен ден, като се издава разписка за всяко плащане, образецът на този документ също се изтегля от интернет страницата на Инспекцията по труда.