Поголовието от едър рогат добитък в ЕС се свива от 2017 г. насам и според последния доклад на Световната мрежа за селскостопанска информация към министерството на земеделието на САЩ процесът ще продължи и през 2024 г., съобщи електронното издание The cattle Site.
Рекордно високите цени на трупното месо и на млякото не успяха да обърнат тенденцията, отчитат американските експерти. Млекопроизводителите и фермерите, отглеждащите крави в ЕС, се сблъскаха с намалени маржове на печалба заради скъпите фуражи и енергоносители, както и вследствие на повишеното заплащане на труда. Друго предизвикателство за бранша се оказват новите правила, въведени от Европейската комисия и изискващи допълнителни инвестиции и промени в управленските практики на фермите. Непрекъснатият поток от нови изисквания създава несигурност сред земеделските стопани и ограничава възможностите им за инвестиции. Експертите посочват примера с износа на едър рогат добитък от ЕС за Турция, който се възстанови през 2022 г., но влизането в сила на законодателство на общността за хуманно отношение към животните при транспортирането им се очаква да ограничи бъдещия износ на жив добитък.
Централна Европа се очертава като изключение, тъй като съчетанието от конкретно и структурно подпомагане, увеличаващото се трупно тегло и понижаващите се цени на фуражите се прогнозира да подкрепят лек ръст в отглежданите телета, а това може да доведе до стабилизиране и дори слабо нарастване на поголовието като цяло. В западните държави-членки на ЕС обаче поголовието се очаква да продължи да намалява и през 2024 г. заради недостатъчното подпомагане за сектора.
Заради намаляването на поголовието и свиващото се предлагане на млади животни се стига до спад и при клането. Оценките за 2023 г. и предвижданията за 2024 г. по отношение на производството на говеждо месо в ЕС продължават да се понижават. Ограниченото вътрешно и международно предлагане на говеждо вдига цените, свивайки продажбите на дребно и в сектора за обществено хранене и ограничава вноса му в ЕС, особено на висококачественото месо. Заради ограниченото предлагане на вътрешния пазар се очаква спад и в износа на говеждо от общността.