Евростат обяви първите предварителни данни от икономическите параметри за селското стопанство (ИССС) през 2023 г., като при индекса на производителността на труда в ЕС спадът на годишна база ще бъде 6,6%, след ръста, отбелязан между 2019 и 2022 г., съобщиха от пресцентъра на ЕК. Този спад е в основата на 7,9-процентно намаление на реалната стойност на дохода, генериран от заетите в селскостопанските производствени дейности (факторния доход), и допълнителното намаление (-1,4 %) на обема на труда в селското стопанство (измерен чрез годишните работни е диници, представляващи еквиваленти на пълно работно време).
Повечето държави от ЕС (19 от тях) регистрират по-ниска производителност на труда в селското стопанство през 2023 г. (измерена чрез индекса на реалния доход на факторите в селското стопанство на годишна работна единица). Най-големият темп на намаление в производителността има в Естония (-57,9%), Швеция (-31,7%), Ирландия (-30,3%), Литва (-30,2%) и България (-28,6%).
Повишена производителност обаче отбелязват в Белгия (+31,0%), следвана от Испания (+11,1%), Португалия (+9,9%), Унгария (+5,5%), Италия (+4,2%), Малта (+3,3%) и Словения (+0,3%). Тези увеличения се дължат на по-ниските цени на торовете и суровините и на по-високите цени на продуктите, в които тези държави са специализирани, като например зехтин, картофи или свине.
Анализаторите са сравнили производителността на труда в ЕС през 2023 г. с тази от 2015 г., като тук имаме ръст от 35%.
Производителността на труда в селското стопанство не трябва да се бърка с общия доход на земеделските домакинства или с дохода на лице, работещо в селското стопанство.
Всички данни са приблизителни. Тези първи оценки на ИССП са съставени въз основа на частичната налична информация. Данните за ЕСД за 2023 г. ще бъдат преразгледани и публикувани на 15 май 2024 г.Данни за Франция не са налични.
Производителността на труда в селското стопанство може да бъде измерена като факторния доход, изразен на еквивалент труд на пълно работно време. Така се измерва възнаграждението на всички производствени фактори (земя, капитал, труд) от еквивалента на всеки работник на пълно работно време в селскостопанския отрасъл, представено в реално изражение (коригирано с инфлацията) и изразено като индекс.