Цялата земеделска общност изригна при информацията, че министърът на финансите предвижда в приходната част на бюджета за 2025 година да бъдат включени приходи от 340 милиона лева, получени с продажбата на 700 хиляди декара земя от държавния поземлен фонд, платими с поименни компесаторни бонове (ПКБ). Информацията изтече в медийното пространство от доклад на министъра на земеделието Кирил Вътев по повод намерението за този вид продажби, срещу която агроведомството възразява.
Припомняме, че финансовите посредници които разполагат с ПКБ, могат да продават наличните им ценни книжа на абсолютно всеки български гражданин. 60% от стойността на продадената земя се плаща в бонове, а останалите 40% се плаща в брой от участниците в търговете. Тези 40% процента съставляват 340 милиона лева, които държавта ще получи от продажбата на тази земя. В становището на МЗХ се посочва, че тези 700 хил. декара съставляват една пета от Държавния поземлен фонд (ДПФ).
Днес управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите се събра на извънредно заседание, за да излязат със становище по тази идея. Официялната им позиция вероятно ще излезе до дни, защото днес те решиха да потърсят мнението на отговорните лица в двете министерства - на финансите и на земделието. Едва тогава ръководството на НАЗ ще обяви официално позицията си по това управленско решение.
Припомняме, че темата е изключително болезнена за фермерите, защото преди повече от 15 години държавата при подобни търгове продаде голяма част от ДПФ не на реалните земеделски производители, а на фирма, търгуваща земя.
Пред sinor.bg председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Радослав Христов посочи, че ако министерството на финансите възнамерява чрез тези търгове с поименни бонове да оземли малки и средни земделски стопани, то идеята би била подкрепена от него и други негови колеги. Той припомни, че в Южна България почити няма земделски земи от ДПФ. Но в някой региони от северозападната част на страната съществуват немалко подобни терени.
“Примерно във Видинско и Монтанско би трябвало земите на тези търгове да не се продават в големи парцели, а около стотина декара, така че малките фермери да получат лесен достъп до собственна земя, на по-ниски цени”. И припомни, че не малко животновъди жизнено се нуждаят от пасища и ливади.
Екатерина Стоилова