На фона на надвисналата заплаха от Ел Ниньо, която се очаква да засегне сериозно милиони хора, Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) стартира актуализиран план за изпреварващи действия и реакция с цел намаляване на очакваното въздействие на този климатичен феномен върху селскостопанското препитание и продоволствената сигурност на най-застрашените и уязвими групи от населението, съобщиха от организацията.
Според плана ФАО спешно се нуждае от близо 160 млн. долара, за да предостави подкрепа на над 4,8 млн. души до март 2024 г. Понастоящем Планът дава приоритет на действията в 34 държави в Източна и Южна Африка, Азия и Тихоокеанския регион и Латинска Америка и Карибския басейн, които са определени въз основа на оценка на историческите въздействия на Ел Ниньо и други ключови фактори, като последните сезонни климатични прогнози, сезонността на селското стопанство и настоящата уязвимост.
В Източна Африка например Ел Ниньо се свързва с дъждове над средното ниво през дъждовния сезон октомври-декември, което може да доведе до епизоди на обилни валежи, наводнения и свлачища, особено в Източна Етиопия, Кения, Сомалия и Южна Уганда. В Южна Африка и части от Южна и Централна Америка Ел Ниньо обикновено води до недостиг на валежи, който може да предизвика значителни отрицателни последици за селскостопанското производство и продоволствената сигурност. Докато в Азия и Тихия океан Ел Ниньо има противоположно въздействие: в зависимост от местоположението може да донесе твърде много или твърде малко дъждове.
Светът навлиза в този цикъл на Ел Ниньо с рекордните 258 милиона души. Много държави, изправени пред хуманитарни кризи, също рискуват да бъдат засегнати от въздействието на Ел Ниньо през следващите седмици и месеци.
Като нарушават моделите на валежите и температурите, въздействието на предстоящите събития от типа "Ел Ниньо" върху селското стопанство и продоволствената сигурност може да бъде сериозно и да причини значителни човешки страдания и икономически загуби. Например епизодът на Ел Ниньо през 2015-2016 г. засегна сериозно над 60 милиона души по света, което накара 23 държави да отправят призив за международна хуманитарна помощ на обща стойност 5 милиарда долара.
Земеделските стопани, скотовъдците, рибарите и другите дребни производители са подложени на най-прякото и непосредствено въздействие на климатичните сътресения. Поради това ефективните изпреварващи действия трябва да се съсредоточат върху предотвратяването на щети и загуби на култури, добитък, продуктивни земи, вода и инфраструктура.
Така не само се запазва местното снабдяване с храна, но и се смекчават по-широките последици за общностите, местните икономики и нуждите от хуманитарна помощ. Проучванията на ФАО показват, че всеки 1 долар, инвестиран в изпреварващи действия, може да доведе до възвръщаемост за земеделските семейства от над 7 долара под формата на избегнати загуби и допълнителни ползи.
ФАО започна да прилага изпреварващи действия за този епизод на Ел Ниньо през първата половина на 2023 г. В Сомалия например поправянето на около 4600 метра диги по река Шабел ще предпази почти 40 000 хектара обработваема земя от очакваните наводнения.
По подобен начин навременното разпределение на семена на култури, устойчиви на суша и с кратък цикъл на развитие, в Централна Америка помогна на всяко семейство, получаващо помощ, да произвежда около 60 кг зеленчуци на всеки два месеца, за да се смекчи въздействието на сушата, предизвикана от Ел Ниньо, върху местното производство на храни.
Актуализираният план на ФАО обхваща два критични времеви периода: действие преди появата на сътресенията от Ел Ниньо, за да се предотвратят последиците от тях, и предоставяне на първи помощи, когато разрушенията от Ел Ниньо не могат да бъдат избегнати.
Последните прогнози, които сочат над 80% вероятност за продължаване на Ел Ниньо до март-май 2024
"Най-непосредствено са необходими средства за провеждане на изпреварващи действия в определен мащаб и навреме", заяви Райн Паулсен, директор на Службата за извънредни ситуации и устойчивост на ФАО. "С последните прогнози, които сочат над 80% вероятност за продължаване на Ел Ниньо до март-май 2024 г., е от първостепенно значение да се укрепят агрохранителните системи, за да бъдат по-устойчиви на предстоящите климатични сътресения, за да се предотврати загубата на човешки живот и средства за препитание."
Към 30 октомври 2023 г. ФАО е мобилизирала 35 млн. долара, като има недостиг от 125 млн. долара. С това агенцията на ООН вече е започнала изпреварващи действия в 19 приоритизирани държави и е достигнала до 700 000 души благодарение на гъвкаво финансиране от ресурсни партньори като Белгия, Канада, Генерална дирекция "Хуманитарна помощ и гражданска защита" на Европейския съюз, Германия, Норвегия, Швеция и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия.
34-те държави, обхванати от плана, са: Афганистан, Ангола, Боливия, Гватемала, Хондурас, Индонезия, Еквадор, Ел Салвадор, Кения, Колумбия, Лаоска народнодемократична република, Лесото, Фиджи, Етиопия, Мадагаскар, Малави, Мозамбик, Мианмар, Намибия, Никарагуа, Пакистан, Папуа-Нова Гвинея, Перу, Филипините, Руанда, Сомалия, Източен Тимор, Уганда, Виетнам, Замбия, Зимбабве и Венецуела.