Светът трябва да действа бързо, мащабно и решително, за да се справи с нарастващата заплаха от недостиг на вода и климатични сътресения, заяви днес генералният директор на Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (ФАО) Цюй Донгю на 5-ата Международна конференция за водите в Багдад, съобщиха от организацията .
Ку беше поканен да произнесе откриващите думи на конференцията в иракската столица. Организирана от иракското Министерство на водните ресурси, конференцията даде възможност на ФАО да събере експерти, политици и партньори, за да споделят знания и да насърчат сътрудничеството за устойчиво развитие на водите и селското стопанство.
В целия свят водата е под нарастващ натиск поради нарастващото търсене, засилващите се суши и конкуриращите се интереси.
Ситуацията е особено критична в Ирак, където водата има историческо наследство. Месопотамия - „земята между две реки“ - е била люлката на древни цивилизации като шумерите и вавилонците. Селскостопанският сектор на страната – и нейната продоволствена сигурност – разчитат в голяма степен на вода, като над 90 процента от този ценен ресурс се използва за напояване, подпомагайки основни култури като пшеница, ечемик, ориз и фурмови палми.
Без устойчиво управление на водите, Ирак рискува да загуби до 50% от добивите си от пшеница и ечемик до 2050 г., което ще увеличи зависимостта му от нестабилните световни пазари. Освен това, изчезващите водни ресурси заплашват да заличат хилядолетните традиции, да разселят общностите и да прекъснат връзките с историческите пейзажи. В случая с Ирак, запазването на водното му наследство означава запазване на историческото наследство и социалното сближаване.
Предизвикателствата, породени от недостига на вода, засягат не само Ирак, но и голяма част от Близкия изток и много други региони по света.
Справянето с подобни предизвикателства изисква действия с „бързина, мащаб и решителност“, каза Цу. Според генералния директор на ФАО, приоритет трябва да се даде на осигуряването на достъпни водни технологии.
ФАО осъществява серия от инициативи в Ирак и Близкия изток чрез своята програма WaPOR - портал с отворен достъп, използващ дистанционно наблюдение, за да помогне на земеделските производители да използват водата по-ефективно.
Миналата година например, ФАО подкрепи Ирак при осигуряването на проект на стойност 39 милиона долара, съфинансиран от Зеления климатичен фонд, за модернизиране на напояването, укрепване на асоциациите на водопотребителите, насърчаване на устойчиви на климата селскостопански практики и разработване на ефикасни и ефективни политики за управление на водите и енергията.
Програмата WaPOR е активна и в Тунис, където инструментите за дистанционно наблюдение помагат на земеделските производители да планират напояването по-точно; в Египет, където напояването със слънчева енергия осигурява достъп до достъпна и устойчива вода; и в Мароко, където колективните системи за микронапояване повишават ефективността на използването на водата и качеството на реколтата.