Начало » Новини » Страната

С над 23 млн. лева компенсират сектор „Рибарство“ за 2022 г. и 2023 г.

Обявяват приема по мерките до края на 2023 г.
Синор.БГ / 02.11.2023 г.
С над 23 млн. лева компенсират сектор „Рибарство“ за 2022 г. и 2023 г.

С над 23 млн. лева ще бъдат подпомогнати секторите рибарство, аквакултури и преработка на рибни продукти като компенсация за пазарните сътресения през 2022 г. и 2023 г., във връзка с войната в Украйна. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев по време на финалната годишна среща на Националната рибарска мрежа, която се проведе в Стара Загора, предават от пресслужбата на МЗХ.

По Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 (ПМДР) е определено подпомагане от близо 11 млн. лв. за 2022 г. по мерките 1.9 „Временно преустановяване на риболовна дейност“ и 5.3 за финансови компенсации поради сътресението на пазара, причинено от войната в Украйна, които ще бъдат насочени към подсекторите „Риболов“, „Аквакултури“ и „Преработка“. Вече е стартирало подписването на електронните договори между Управляващия орган на програмата и бенефициентите. След сключването на договор помощта може да бъде заявена пред ДФЗ.

За 2023 г. е предвидено подпомагане от общо 12 млн. лв. по компенсаторните мерки за трите подсектора „Риболов“, „Аквакултури“ и „Преработка“.

Очаква се приемът по мерките да бъде обявен до края на годината. По думите на заместник-министър Стратев се очаква да бъдат сключени общо 150 договора за подпомагане за 2022 г.

В събитието участваха още изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, представители на Националната рибарска мрежа, на браншови организации от сектор „Рибарство“ и на различни местни инициативни рибарски групи.

С над 23 млн. лева компенсират сектор „Рибарство“ за 2022 г. и 2023 г.
4255
 

Последни материали
Виж
Бегачът на дълги разстояния
Андрей Гюров ще е служебен премиер до избора на нов кабинет
Заради съкращения в институциите
Съмнения около данните на USDA разтърсват пазара на царевица
Изслушване в парламента
Анализът на КЗК показва, че млечният сектор у нас върви към заличаване
Най-честите измами с риба и рибни продукти
Одобрена е програмата на парламента
Законът за подпомагане на производителите влиза в пленарна зала
С държавно подпомагане
До 13 февруари родните биофермери се представят на изложението БИОФАХ
Свързани материали
Виж
Цените на слънчогледа в Украйна продължават да се покачват
Споменават се и сделки с френско зърно на близки ценови нива
В Украйна вървят слухове за поне 2 закупени партиди пшеница от Египет
Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват
Заради пренасочването на ЕС към евтиния аржентиски и собствения рапичен
Износът на слънчогледов шрот от Украйна спада въпреки скока на доставките за Китай
Полша настоява за по-силна защита срещу селскостопанските продукти от Украйна и по споразуменията за свободна търговия
Основните клиенти са Испания, Великобритания, Чехия и Полша
Приходите от износа на яйца от Украйна скочиха близо 3 пъти за година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини