Начало » Пазари » Животинска продукция
03.10.2023 г.

Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора

Европейския пазар на мляко е пред срив
Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора

Предвид тежката ситуация на пазара на мляко и млечни продукти, Кяртан Поулсен, председател на Европейския млечен борд (ЕМБ), бие тревога. "Намираме се в средата на криза. Крайно време е да предприемем действия!" ЕМБ призовава ЕС най-после да се събуди и да задейства някои спешни мерки, за да предпази европейския пазар на мляко от срив. Поулсен добавя: "Не можем да приемем, че въпреки че политиците на ЕС виждат, че ситуацията е тежка, те остават безучастни и прехвърлят отговорността на отделните държави-членки." Той казва, че е време Европейската комисия да поеме своята отговорност на ниво ЕС и най-накрая да облекчи пазара на мляко, като активира доброволното намаляване на производството.

Започна приемът по интервенциите за плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти

Цените в държавите-членки на ЕС се сриват една след друга, а производителите са принудени да затворят магазините си. ЕМБ отправя спешно предупреждение, че Европа ще загуби както в икономически, така и в социален план, ако кравите вече не се отглеждат в селските райони и стопанствата не могат да продължат да работят. "Селското стопанство е в основата на селските региони и инфраструктурата и без него селските райони просто ще се разпаднат", обяснява Борис Гондуен, представител на Франция в Изпълнителния комитет на ЕМБ. Той казва, че е добре известно, че предоставянето на ключови услуги като здравеопазването вече е спаднало до опасни нива, тъй като се наблюдава отлив на хора и професии от селските райони. Но това е само върхът на айсберга. Околната среда, както и културната структура в селските райони също страдат, тъй като броят на земеделските производители е намалял драстично. Без млечното животновъдство и без семейните ферми биоразнообразието виси на косъм. "За да запазим биоразнообразието, трябва най-накрая да положим основите на икономическата и социалната устойчивост", подчертава Пат Маккормак, ирландският представител в Изпълнителния комитет на ЕМБ.

Елмар Ханен, негов германски колега и заместник-председател на ЕМБ, добавя: "Наистина е крайно време политиците да съберат воля да създадат рамка за по-добро разпределение на маржовете по веригата на стойността. Това ще превърне цените, покриващи разходите, в реалност за производителите, като същевременно ще гарантира, че цените остават достъпни за потребителите." Проектът "Справедливо мляко", създаден от членове на ЕМБ и действащ в редица европейски държави, е реален пример, който показва, че това е възможно.

Кяртан Поулсен обобщава задачата, която стои пред политиците и следващите звена във веригата на производство на храни, по следния начин: "Активирайте доброволното намаляване на производството на ниво ЕС СЕГА и плащайте на земеделските стопани справедливи цени, така че да не се стига до фалит на повече стопанства, селските райони да останат жизнени, а ЕС да получи стабилна сигурност на доставките. На този етап нищо друго не е достатъчно." И няма време за губене. В края на краищата земеделските стопани вече са изправени пред пълната сила на тази криза.

Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора
12097
 

Последни материали
Виж
След влизането на страната в ЕС
За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%
Пушена скумрия с кисело мляко
С 13 на сто при сключените договори и с 15 на сто при доставките
Износът на пшеница от САЩ върви изпреварващо спрямо миналия сезон
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Заради американските мита
Радослав Янков:Трудно ще заменим соевия шрот от САЩ с други фуражи
Слънчоглед е засят на 33 хил. хектара.
Украйна вече е засяла 926 хил. хектара пролетни култури
Свързани материали
Виж
Пушена скумрия с кисело мляко
Мляко за поливане и пръскане на разсада
По-високи цени на млякото в 24 държави от ЕС
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
Българските крави дават мляко с масленост 3,6-3,8 на сто
Два лева за кофичка кисело мляко от 400 грама в магазина не е нормална цена
Парадоксално най-много се плаща в Кипър, България е сред опашкарите
Изкупните цени на млякото в Португалия са сред най-ниските в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини