Начало » Пазари » Животинска продукция
03.10.2023 г.

Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора

Европейския пазар на мляко е пред срив
Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора

Предвид тежката ситуация на пазара на мляко и млечни продукти, Кяртан Поулсен, председател на Европейския млечен борд (ЕМБ), бие тревога. "Намираме се в средата на криза. Крайно време е да предприемем действия!" ЕМБ призовава ЕС най-после да се събуди и да задейства някои спешни мерки, за да предпази европейския пазар на мляко от срив. Поулсен добавя: "Не можем да приемем, че въпреки че политиците на ЕС виждат, че ситуацията е тежка, те остават безучастни и прехвърлят отговорността на отделните държави-членки." Той казва, че е време Европейската комисия да поеме своята отговорност на ниво ЕС и най-накрая да облекчи пазара на мляко, като активира доброволното намаляване на производството.

Започна приемът по интервенциите за плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти

Цените в държавите-членки на ЕС се сриват една след друга, а производителите са принудени да затворят магазините си. ЕМБ отправя спешно предупреждение, че Европа ще загуби както в икономически, така и в социален план, ако кравите вече не се отглеждат в селските райони и стопанствата не могат да продължат да работят. "Селското стопанство е в основата на селските региони и инфраструктурата и без него селските райони просто ще се разпаднат", обяснява Борис Гондуен, представител на Франция в Изпълнителния комитет на ЕМБ. Той казва, че е добре известно, че предоставянето на ключови услуги като здравеопазването вече е спаднало до опасни нива, тъй като се наблюдава отлив на хора и професии от селските райони. Но това е само върхът на айсберга. Околната среда, както и културната структура в селските райони също страдат, тъй като броят на земеделските производители е намалял драстично. Без млечното животновъдство и без семейните ферми биоразнообразието виси на косъм. "За да запазим биоразнообразието, трябва най-накрая да положим основите на икономическата и социалната устойчивост", подчертава Пат Маккормак, ирландският представител в Изпълнителния комитет на ЕМБ.

Елмар Ханен, негов германски колега и заместник-председател на ЕМБ, добавя: "Наистина е крайно време политиците да съберат воля да създадат рамка за по-добро разпределение на маржовете по веригата на стойността. Това ще превърне цените, покриващи разходите, в реалност за производителите, като същевременно ще гарантира, че цените остават достъпни за потребителите." Проектът "Справедливо мляко", създаден от членове на ЕМБ и действащ в редица европейски държави, е реален пример, който показва, че това е възможно.

Кяртан Поулсен обобщава задачата, която стои пред политиците и следващите звена във веригата на производство на храни, по следния начин: "Активирайте доброволното намаляване на производството на ниво ЕС СЕГА и плащайте на земеделските стопани справедливи цени, така че да не се стига до фалит на повече стопанства, селските райони да останат жизнени, а ЕС да получи стабилна сигурност на доставките. На този етап нищо друго не е достатъчно." И няма време за губене. В края на краищата земеделските стопани вече са изправени пред пълната сила на тази криза.

Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора
12210
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Пушена скумрия с кисело мляко
Мляко за поливане и пръскане на разсада
По-високи цени на млякото в 24 държави от ЕС
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
Българските крави дават мляко с масленост 3,6-3,8 на сто
Два лева за кофичка кисело мляко от 400 грама в магазина не е нормална цена
Парадоксално най-много се плаща в Кипър, България е сред опашкарите
Изкупните цени на млякото в Португалия са сред най-ниските в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини