Комисията по поземлените отношения към агроминистерството се събира днес за второто си заседание, основна тема на което ще бъде законовата промяна, тихомълком прокарана от парламента и даваща право слънчеви панели да се строят и върху плодородни земи от 5-а до 7-ма категория. Подобно разрешение досега се издаваше за неплодородни терени от 8-ма до 10 категория и това беше разписано в Закона за опазване на земеделските земи. На 13 октомври обаче в „Държавен вестник” бяха обнародвани поправки в Закона за енергията от възобновяеми източници, където в преходните и заключителни разпоредби избраните от целия народ депутати спокойно са решили, че ВЕИ-та могат да никнат и върху висококатегорийна обработваема земеделска земя.
В тази връзка зърнопроизводителят от Старозагорско Радослав Христов, който е и председател на Тракийския съюз, ясно заяви в интервю за националното радио, че целият земеделски бранш ще се обърне към управляващите с искане да коригират тези законови промени, защото са в разрез с цялата европейска практика. „Къде в Европа сте видели подобни соларни чудовища да бъдат, изграждани върху хиляда и петстотин декара, че и повече, плодородна земя, както става в България”, риторично попита Христов. Там подобни системи могат да се монтират основно върху сгради или крайно неплодородни терени, като се отчита и влиянието върху околната среда, припомни Христов. В същото време подобен проект се гласи да бъде одобрен от общински власти в Бургаско, като разрешението там е за соларен парху върху цели 8 500 декара. „Къде са еколозите, питам аз, и защо не протестират срещу изграждането на подобен проект, защото няма как тези мощни солари да не дават негативно отражение и върху микроклимата, и върху земеделската земя. А за подобни проекти задължително трябва да има оценка върху околната среда преди тяхното построяване”, заключи зърнопроизводителят.
Ще припомним, че още миналата седмица с официално писмо до институциите протест срещу тази законова промяна отправиха всички членове на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Критиката на НАЗ за законовите поправки
В интервю за националното радио днес председателят на Комисията по земеделие и гори в Народното събрание Десислава Танева също подчерта небходимостта от коригиране на тези текстове, защото те ще предизвикат юридически противоречия със сега действащите процедури.
В началото на седмицата и президентът Румен Радев сезира Коституционния съд за тези промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Мотивът е, че „с допускането на строителство на съоръжения за вятърна, слънчева, водноелектрическа, геотермална или енергия от биомаса и биогорива, върху висококачествена земя (5-а категория), се позволява промяна на предназначението на по-голямата част от земеделските земи и пасища в България. Всичко е в противоречие с разпоредбата на чл. 21 от Конституцията на Република България, според която земята е основно национално богатство, а обработваемата земя се използва само за земеделски нужди. Промяна на нейното предназначение се допуска единствено по изключение и при доказана нужда. Нито в мотивите, нито в разискванията по законопроекта такава необходимост не е обсъждана. Нещо повече, не са взети предвид възраженията на Министерството на земеделието и храните, а голяма част от спорните текстове са внесени между първо и второ четене”, се казва в становището на президентството.