Ръководството и членовете на на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изострят вниманието на обществеността към нарастващата тенденция да се променят основни земеделски закони през преходни и заключителни разпоредби на други закони, касаещи икономика, енергетика или околна среда.
За пример те дават обнародваните промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, част от законите по Плана за възстановяване и устойчивост, с които народните представители въвеждат промени и в Закона за опазване на земеделските земи. Чрез тях на практика се премахват почти всички ограничения пред поставянето на инсталации за производство на ВЕИ върху обработваема земя.
В тази връзка от асоциацията подчертават, че „допускането на безконтролен строеж на ВЕИ ще повлияе на същинската стойност на земята, която е ограничен, невъзобновяем ресурс”.
Изхождайки от конституционния принцип, че ЗЕМЯТА е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото, както и че обработваемата земя се използва само за земеделски цели, от НАЗ заявяват твърдата си позиция против използването на обработваема земеделска земя за целите на ВЕИ, без да са разписани ясно критериите, за доказана нужда от промяна на начина на трайно ползване на националното ни богатство – земеделската земя на Р България.
Зърнопроизводителите напомнят, че чл. 21, ал. 2 от Конституцията на Р България гласи следното – „обработваемата земя се използва само за земеделски цели. Промяна на нейното предназначение се допуска по изключение при доказана нужда и при условия и по ред, определени със закон..”
От НАЗ допълват още, че „обработваемата земя е ограничен ресурс и ние като част от селското стопанство на България сме поели отговорността за осигуряването на продоволствената сигурност на страната ни, заедно със социалната отговорност за доставяне на жизненоважна земеделска продукция на страни, които не могат да задоволят собственото си потребление”.
В този смисъл облекчаването на законовите процедури по промяна на предназначението и категорията на обработваемата земя, и превръщането на конституционната разпоредба „по изключение“ в масова практика, както и последващото все по-интензивно застрояване на земеделски земи за целите на ВЕИ, застрашават в значителна степен производството на селскостопански продукти и поминъка на земеделските стопани.
В заключение от Националната асоциация на зърнопроизводителите изразяват категоричното си несъгласие срещу изпълнение на инвестиционни предложения за изграждане на вятърни енергийни паркове и соларни паркове върху плодородната българска земеделска земя. „Искаме да предпазим обработваемата земя да бъде превърната в строителна площадка необратимо, а отнемането на хумусния слой и изливането на хиляди кубици бетон да унищожат завинаги тези земи”, се посочва в писмото, разпратено до медиите.