Сред производителите битува мнението, че през есента и особено в условия на висока влажност поливането може да бъде само вредно. Специалистите отхвърлят твърдението като погрешно. Необходимо е да се полива, но като се вземе предвид количеството на есенните валежи и състоянието на почвата.
Ползи от есенното поливане
Влагозареждащото поливане не вреди на дърветата и храстите. Напротив, то предпазва кореновата система от изсушаване и измръзване. Ако есента не е много дъждовна, тогава поливането е наложително.
Как да проверим дали дърветата и храстите в градината имат нужда от есенно поливане?
Един от начините е да изкопаем дупка с дълбочина около 50 см и оттам да вземем почвена проба. Ако лесно се образува плътна бучка пръст, няма нужда от поливане. Ако почвата не може да се оформи и се разпада в ръцете ни, дърветата и храстите имат нужда от обилно поливане.
Втори начин за проверка – поставяме бучката пръст върху хартия. Незабавното образуване на мокра следа показва, че градината не се нуждае от поливане. Когато няма следа, но бучката е плътна, тогава поливаме с 1/3 от обема вода, необходим според стандартите. Ако бучката е суха и няма следа, поливането трябва да е обилно.
Правила за влагозареждащо поливане
1. Необходимо е да следим прогнозата за времето, защото „зареждането“ с вода трябва да стане няколко седмици преди настъпване на студовете.
2. Непосредствено преди поливане задължително почистваме околостволовите кръгове и междуредията от листа и други растителни остатъци.
3. Всяка следваща година нормата на поливане трябва да се увеличава, като се обръща внимание на възрастта на дърветата и храстите.
4. Дървета, които са на повече от 10 години, имат нужда от 150-200 литра вода при влагозареждащото есенно поливане.
Количествата вода зависят от вида на овощните култури, както и от възрастта им. При едногодишни ябълки и круши са достатъчни 50 л на всяко дърво, за 3-5 годишните – 50-100 л, а за по-възрастните – средно около 150 л.
За вишни и череши препоръчителните количества са следните: за едногодишните – 15-20 л на дърво, за 3-5 годишните 40-60 л, а за по-възрастните – 70-100 л.
При сливи, афъзки и кайсии: за едногодишните – около 50 л, за 3-5 годишните – 50-100 л, а за по-старите около 100 л.
При малините и къпините: едногодишни – 15-20 л/м2, а след третата година – 25-40 л/м2.
Френското и цариградско грозде също се нуждаят от влагозареждащо поливане през есента, като за касиса количествата са 30-80 л на храст, защото кореновата му система е разположена по-близо до повърхността, а за бялото, червеното и цариградското – 10-30 л/м2.
Окопаването, подхранването и мулчирането на околостволовите кръгове и междуредията са придружаващи операции при есенното поливане.