Министърът на околната среда и водите Манол Генов обяви за защитени шест вековни дървета. Две от тях са на приблизителна възраст 300 години – едното е от вида летен дъб (Quercus robur) има обиколка на стъблото 4,40 м и се намира в землището пловдивското село Гълъбово, община Куклен, а другото е от вида обикновен бук (Fagus sylvatica) и е в землището на град Априлци - с обиколка на стъблото 4,80 м. Предложението за обявяването им е внесено от двете общини, на чиято територия се намират дърветата – Община Куклен и Община Априлци.
В землището на смолянското село Стойките се намират три от новообявените вековни дървета, като две от тях са от вида обикновен смърч (Picea abies) – едното на приблизителна възраст 220 години и обиколка на стъблото 3,45 м, а другото на приблизителна възраст 200 години, с обиколка на стъблото 3,05 м. Третото защитено дърво на територията, контролирана от РИОСВ – Смолян, е от вида обикновен бук (Fagus sylvatica) и е на приблизителна възраст 140 години и обиколка на стъблото 2,10 м. Трите дървета са обявени за защитени по предложение на Държавно горско стопанство "Широка Лъка".
В заповедта на министъра е включено и едно вековно дърво от вида черна топола (Populus nigra), което е на приблизителна възраст 80 години, с обиколка на стъблото 5,60 м и се намира в землището на град Белене, област Плевен, на територията на Природен парк „Персина“. Предложението за обявяването му за защитено е внесено от дирекцията на парка.
С обявяването на шестте дървета за защитени се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стъблата и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дърветата.
Предстои обнародване на заповедта в „Държавен вестник“, след което дърветата ще бъдат вписани в регистрите според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначени като вековни дървета.
Опазването на вековни или забележителни дървета чрез навременната им защита е един от приоритетите на Министерство на околната среда и водите. Голяма част от тези дървета, отличаващи се със забележителни форми и размери, устояли на времето и природните стихии, са се съхранили благодарение на ангажираността и общественото съзнание на местните общности.