Европейската комисия приключи преговорите с Украйна за задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) между ЕС и Украйна. Целта на споразумението за асоцииране на Украйна е установяването на дългосрочна, предвидима и реципрочна рамка в контекста на процеса на присъединяване на Украйна. То също така напълно отчита чувствителността на някои селскостопански сектори, повдигната от държавите членки на ЕС и земеделските производители, съобщиха от Европейската комисия.
Споразумението по принцип включва равнопоставени условия. Това означава, че всички нови отстъпки за достъп до пазара ще бъдат обвързани с постепенното привеждане на Украйна в съответствие със съответните производствени стандарти на ЕС до 2028 г., например по отношение на хуманното отношение към животните, употребата на пестициди и ветеринарномедицински продукти. Очаква се Украйна да докладва всяка година за напредъка си в това отношение.
В споразумението е сключена и предпазна клауза. ЕС и Украйна се съгласиха да предвидят възможност за задействане на предпазна клауза в случай на отрицателни последици от по-нататъшната либерализация на двустранната им търговия. Това може да бъде оценено на ниво една или повече държави членки.
Украйна ще увеличи обема на квотите за свинско месо, птици и захар и ще премахне или намали тарифите си върху стоки, внасяни от ЕС. От своя страна ЕС ще отвори допълнително пазара си за украински продукти в сравнение с периода преди войната, като същевременно ще вземе предвид изцяло чувствителността на някои селскостопански сектори на ЕС. Това означава, че тарифните квоти ще бъдат запазени за всички чувствителни продукти, докато търговията с по-малко чувствителни продукти или категории, в които ЕС и Украйна се допълват, ще бъде увеличена или дори напълно либерализирана в някои случаи.
ЕС ще разгледа специфични съпътстващи мерки на ЕС, за да помогне на украинските износители да си възвърнат традиционните пазари и да доставят продуктите си на световните пазари.
Отразявайки чувствителността на някои селскостопански сектори, бяха направени по-ограничени промени за зърнените култури (по-специално пшеница и царевица), захарта и меда, птичето месо и яйцата. За други видове месо не бяха предоставени допълнителни обеми.
От друга страна, по-малко чувствителните продукти като ферментирало мляко или гроздов сок, ще бъдат напълно либерализирани. Всички тези продукти ще бъдат обхванати от новия защитен механизъм, който ще се прилага не само на ниво ЕС, но и в случай че са засегнати конкретни държави членки.
Същевременно износителите от ЕС ще се възползват от по-ниски тарифи или пълна либерализация и допълнителни квотни обеми при преференциални тарифи за птиче месо, свинско месо и захар.